Saņemti pirmie ziņojumi par ziemeļu gulbju atgriešanos

1 komentārs
Saņemti pirmie ziņojumi par ziemeļu gulbju atgriešanos
Arhīva foto (LATVIJAS DABAS MUZEJS)

Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko saņēmis šogad pirmo informāciju par ziemeļu gulbjiem, kas atgriezušies no ziemošanas teritorijām Vācijā.

Kā portālu Skaties.lv informē Latvijas Dabas muzeja Komunikācijas nodaļa, siltā ziema Eiropas ziemeļos ietekmē arī gājputnu migrāciju ciklu. Lai arī pētniekus agrais gājputnu atgriešanās laiks nav pārsteidzis, tomēr saņemtais ziņojums par konkrēto putnu novērojumu apstiprina to aizlidošanu rudenī un atgriešanos Latvijā janvārī.

Dabas muzeja ornitologs  Dmitrijs Boiko stāsta, ka ir gandarīts par saņemtajiem datiem, viņš norāda: “Šā gada 17. janvārī Aizputes novada Kazdangas apkārtnē tika novēroti seši ziemeļu gulbji – divi pieaugušie un četri jaunie putni. Visi četri perējuma mazuļi pērn turpat tika apgredzenoti, un par šo perējumu no 24. novembra līdz 1. janvārim saņēmām ziņas arī no ziemošanas vietām Vācijā. Šajā gadījumā gulbju gredzenošana palīdzēja nešaubīgi noteikt, ka janvārī novērotie seši gulbji ir pirmie gājputni, kas atgriezušies. Īpaši tādēļ, ka neierasti siltajā ziemā Latvijā palika pārziemot ap 1000 ziemeļu gulbju – gan putni no ziemeļu reģioniem, gan arī vietējie gulbji, kas nedevās prom.”

Novērotā perējuma pieaugušie putni februārī-martā sāks ieņemt labākās ligzdošanas vietas, bet aprīlī četri jaunie putni atstās perējumu, lai veidotu savus pārus un ligzdas, skaidroja Boiko. Speciālists prognozē, ka gadījumā, ja paliktu aukstāks, sals saglabātos un veidotos sniega sega, putni, visticamāk, atkal pārlidotu uz Rietumeiropu.

Tāda situācija novērota pērn, kad cits Latvijas ziemeļu gulbju perējums bija devies uz ziemošanas vietām divreiz. Gulbju perējums, kas 2018. gadā gredzenots netālu no Saldus no 2018. gada 1. decembra līdz 2019. gada 12. janvārim novērots Vācijā, tad nofotografēts 20. janvārī pie Saldus un, atnākot aukstākam laikam, atkal bija spiests doties atpakaļ uz Vāciju, kur to novēroja visu februārī. Martā putni atkal tika manīti Latvijā, stāstīja ornitologs.

Boiko ziemeļu gulbju ikgadējā gredzenošana ir plašākais jebkad veiktais sugas pētījums Eiropā, atzīmēja muzejā. Gredzenošana pētniekiem palīdz izdarīt secinājumus par dažādu faktoru, tostarp mainīgo laikapstākļu ietekmi uz ziemeļu gulbju paradumiem un izdzīvošanu.

Ornitologs piebilda, ka nākamie Latvijā atgriezīsies lauku cīruļi, ķīvītes, dzērves, lauku baloži un citi putni, bet, vai tas būs šomēnes vai februārī, atkarīgs no laikapstākļiem.