Salaspils iedzīvotāja: ūdens līmenis kāpj ļoti strauji

2 komentāri
Salaspils iedzīvotāja: ūdens līmenis kāpj ļoti strauji
Foto: Aculiecinieks

Ja no rīta no mājas vēl varēja iziet gumijas zābakos, tad tagad, atgriežoties mājup no darba, tas tikpat kā nav iespējams, sacīja kāda Salaspils lauku teritorijas iedzīvotāja. 

Viņa sacīja, ka šie plūdi no pavasarī piedzīvotajiem atšķīrās ar to, ka ūdens līmenis kāpa ļoti strauji. Tas vedina domāt par kāda aizsargdambja sagrūšanu, kas devis ceļu netālu esošā ezera ūdeņiem appludināt apkārtni.

Līga Klints, hidroloģe:

Plūdus izraisījušas stipras lietusgāzes, jo jau svētdien bija nokrišņi, kas turpinājās ilgu laiku. Zeme kļuva pārmitra, cēlās arī gruntsūdens līmenis. Turklāt nokrišņi bija visā upes baseinā. Parasti ūdens līmenis ceļas upes augštecē, un lejtecē šis vilnis nonāk jau vēlāk, klāt paņemot arī ūdeņus, kas ieplūst upē pa ceļam. Mazās Juglas augštecē ūdens līmenis ir krities par vairāk nekā 30 centimetriem. Tendence ir tāda, ka, ja šodien un rīt lietus nebūs, tad ūdens vilnim vajadzētu aiziet prom. Šoreiz dienā nolija viena mēneša norma – ļoti liels daudzums. Ja šāds nokrišņu daudzums būtu nolijis vasarā, kad ir karsts un augi patērē daudz ūdens, upe varētu labāk novadīt ūdeni. Pašlaik tendencei būtu jābūt tā, ka plūdu vilnis dažu dienu laikā pavirzīsies prom. Taču viss ir atkarīgs no tā, cik daudz lietus izlīs tagad.

Jau ziņojām, ka no krastiem piektdienas rītā izgājusi Mazā Jugla, un ūdens līmenis Salaspils novadā bīstami pietuvojies dzīvojamajām mājām un dažas jau appludinājis.

Patlaban evakuēti pieci cilvēki un suns. Iedzīvotāji vaino daudzās mazās HES, kas atrodas uz upītes.

Lai arī glābēji esot bijuši gatavi jauniem darbiem, tas, ka plūdi skars Salaspils novadu, iepriekš netika paredzēts, portālam Skaties.lv atzina glābšanas dienesta pārstāve Inga Vetere. Viņa sacīja, ka tas, vai varētu applūst vēl kādas teritorijas, esot atkarīgs no laikapstākļiem.

Patlaban Salaspils novada Saleniekos applūdušas 40 mājas, bet Tēraudos – vēl 20 mājas. Tāpat glābēji aizbraukuši apsekot mājas Vācu kalnos.

Evakuēti pieci cilvēki – māte ar bērnu, divi pensionāri un suns, kā arī kāds vīrietis. Vēl kāda sieviete atteicās pamest applūdušo mājokli.

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

 

Guntis Meisters, TV3 ZiņasGuntis Meisters, TV3 Ziņas no Salaspils novada:

Iedzīvotāji norāda, ka pie vainas varētu būt tas, ka upe nav ilgi tīrīta, kā arī mazās HES, kas izveidotas uz Mazās Juglas upes.

“Ūdens līmenis ceļas – vēl aptuveni 30 centimetru, un ūdens būs mājā iekšā,” portālam Skaties.lv jau agrā piektdienas rītā stāstīja kāda vietējā iedzīvotāja. Viņa arī norādīja, ka mājā ir pazudusi elektrība.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere portālam Skaties.lv apstiprināja, ka pieci glābēji devušies uz Salaspils novada Saleniekiem. Līdzi paņemta laiva, jo vietējie iedzīvotāji prasījuši evakuāciju.

Vietēji iedzīvotāji ziņo, ka ticis pārrauts aizsargdambis, līdz ar to ūdens līmenis strauji kāpj.  VUGD pārstāvjiem pagaidām nebija informācijas par plūdu iemesliem Suntažos.

Tikmēr Urgas upes līmenis samazinās, un “ūdens atgriezies upes gultnē”,  raidījumā 900 sekundes sacīja Ogres Pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis.

Lūk, kā piektdienas pēcpusdienā izskatījās Ogrē, kur plūdi sākuši atkāpties:

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Foto: Guntis Meisters, TV3 Ziņas

Viņš sacīja, ka ap trijiem naktī Ogrē tika atslēgti trīs ūdenssūkņi. Tāpat naktī uz piektdienu, 17. oktobrī, visiem akvatorijas iedzīvotājiem ieslēgta elektrība, sacīja U. Ulmanis.

2 komentāri