Salaspils memoriāls, kas tapa pamatīgos strīdos, atklās savas tapšanas aizkulises

2 komentāri

To, cik karstos strīdos tapa Salaspils memoriāls, un ieskatu, cik skarba ikdiena bija Salaspils koncentrācijas nometnē, iecerēts atainot un aprakstīt jaunos stendos, izmantojot šobrīd tukšās memoriāla telpas. Labiekārtošanas darbi Salaspils memoriālā sāksies jau šonedēļ. 

Salaspils memoriāla ansamblis tika atklāts pirms 50 gadiem, 1967. gada rudenī. Taču līdz memoriāla atklāšanai tika veikts ilgs un strīdiem bagāts memoriāla idejas izstrādes darbs. Memoriāla tapšanas aizkulises atklāj viens no piemiņas vietas autoriem, arhitekts Gunārs Asaris. Salaspils memoriāla konkursam pieteicās tam laikam negaidīti daudz interesentu, tika iesniegti 24 projekti. Vairāki darbi dalīja otro, trešo vietu, bet neviens neguva žūrijas nedalītas simpātijas.

Gunārs Asaris
arhitekts

Un tad valdība izlēma no tiem prēmētiem uztaisīt kolektīvo grupu.

Tieši šīs kolektīvās grupas strīdu un domstarpību dēļ memoriāla idejas izstrāde ievilkās uz septiņiem gadiem.

Gunārs Asaris
arhitekts

Daudz bija jauno arhitektu, jauno tēlnieku, bet tos zināmos, ar vārdu, tos pielika klāt, tas vēl jo vairāk radīja to konfrontāciju starp jaunajiem un vecajiem.

“Aiz šiem vārtiem vaid zeme.” Šis ir viens no retajiem uzrakstiem, kas kaut nedaudz stāsta par to, kas šeit tika piedzīvots Otrā pasaules kara laikā. Memoriāla kurators Zigmārs Gailis norāda, ka apmeklētāji, kuri neko daudz nezina par šeit notikušo pēc memoriāla apmeklējuma zinošāki nekļūst.

Zigmārs Gailis
Salaspils memoriāla kurators

Tā teikt, kāds atbrauca, tāds arī aizbrauca, līdz ar to šo informācijas vākumu mēs centīsimies aizpildīt.

Kopējo memoriāla izskatu jauninājumi nemainīs, jo galvenās izmaiņas piedzīvos slīpās betona būves jeb sienas iekštelpas. Tur tiks atjaunotas vairākas telpas, kas pašlaik ir slēgtas un netiek izmantotas. Labiekārtošanas darbi izmaksās 244 tūkstošus eiro, kas iegūti no Saeimas deputātu kvotām.

 

TOP komentāri

  • Valters
  • LV
    +2 +1 -1

    LV

    Par Salaspils nometni jaraksta patiesība, tā nav koncentrācijas nometņu sarakstā. Salaspils nometnē atradās arī aizturētie kriminālnoziedznieki. Bet civiliedzīvotji no ciemiem,kas atbalstīja partizānus, ievietoja Salaspils nometne pārsūtīšanai uz citurieni, bet bērnus pieņemalauksaimnieki un pareizticīgo klosteris.Tā skaidroja ievietotie un liecinieki, kas atradās Salaspils nometnē ,sakarā ar represēto personu statusa piešķiršanu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl