Sākusies zivju mazuļu laišana Latvijas upēs un ezeros

0 Komentāru

Iestājoties labvēlīgākiem laikapstākļiem un paaugstinoties temperatūrai dabiskajās ūdenstilpēs, valsts zinātniskā institūta “BIOR” zivju audzētavas uzsākušas lašu un taimiņu mazuļu laišanu Latvijas upēs, vēsta “900 sekundes”.

Latvijā šobrīd vairākās audzētavās izaudzēti aptuveni 14 miljoni dažādu zivju sugu mazuļu un kāpuru, kuri šogad tiks palaisti Latvijas upēs un ezeros.

Otrdien, 11. maijā, Daugavā savu jauno dzīvi sākuši aptuveni 24 000 zivju mazuļu.

Kopumā liela daļa lašu un taimiņu mazuļu tiks laisti Daugavā pēc AS “Latvenergo” pasūtījuma, tādējādi kompensējot zivju resursiem nodarīto kaitējumu no pašu darbības. Zivju mazuļus pa dienu ielaiž murdos, kurus nogremdē Daugavā aptuveni trīs metru dziļumā. Tas tiek darīts, lai atvestie mazuļi pierastu pie dziļuma. Savukārt, lai zivju mazuļus neapēstu kaijas, tos no murdiem brīvībā izlaiž tikai naktī, netālu no Ziemeļu mola bākas. Vienā atvešanas reizē tiek atvesti aptuveni 800 kilogramus lašu un taimiņu mazuļu ar vidējo svaru ap 30 gramu.

Visi zivju audzētavās izaudzētie lašu un taimiņu mazuļi ir iezīmēti, tiem tiek nogriezta taukspura, tādējādi tos var atpazīt no dabīgi izaugušām zivīm.

Zivju mazuļu mākslīga audzēšana un ielaišana dabiskās ūdenstilpēs nepieciešama, lai nodrošinātu zivju resursu uzturēšanu zivsaimnieciski ekspluatējamā stāvoklī. Galvenais zivju atražošanas mērķis ir uzturēt un palielināt ūdenstilpēs zvejojamo vai makšķerējamo zivju skaitu.

Zivju resursu papildināšana Latvijā tiek īstenota kopš 1885. gada, kad Latvijā tika izveidots pirmais specializētais lašu kāpuru inkubators. Zinātniskajam institūtam “BIOR” ir piecas valstij piederošas zivju mazuļu audzētavas, kuras veic zivju resursu papildināšanu publiskajos ūdeņos. Lielākā no tām ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas jūras reģionā – lašu smoltu audzētava “TOME”, kas pilda valsts zivju resursu atražošanas programmu.

Institūta “BIOR” zivju audzētavas zivju resursu ilgtspējību publiski pieejamās ūdenstilpēs nodrošina, īstenojot valsts programmu ”Zivju resursu mākslīgās atražošanas rīcības plāns”.

0 Komentāru