Sākusies Saeimas ēku dezinficēšana; meklē risinājumus sēžu nodrošināšanai attālināti

3 komentāri

Trešdien sākta Saeimas dezinficēšana, tā tiek veikta, jo ar Covid-19 saslimis deputāts Artuss Kaimiņš. Viņa dēļ vairumam parlamentāriešu nākas uzturēties izolācijā. Un arvien uzstājīgāk izskan aicinājumi nekavējoties nodrošināt iespēju deputātiem strādāt attālināti, lai Saeimas darbs netiktu paralizēts.

Lai gan ir darba nedēļas vidus, Saeima ir slēgta. Tas tāpēc, ka trešdien sākta parlamenta ēku dezinficēšana. Lielā tīrīšana turpināsies arī ceturtdien, un darbiniekiem Saeimā ļauts ierasties tikai piektdien. Taču visu šo nedēļu darbs klātienē joprojām būs liegts vairumam deputātu – visiem, kuri Saeimā vienlaikus bijuši ar saslimušo kolēģi Artusu Kaimiņu.

Deputātiem izolācijā jābūt līdz nākamajai pirmdienai. Tomēr Saeimā tiek pieļauts, ka piesardzības dēļ daudzi vēlēsies turpināt strādāt attālināti. Tiesa gan, pilnvērtīgs darbs neklātienē parlamentā pagaidām nav iespējams. Tāpēc vairāki deputāti prasa to steidzami labot, lai nekavējoties nodrošinātu iespēju Saeimas sēdes rīkot attālināti.

“Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts norāda: “Šī krīzes dotā iespēja mūsu Saeimai kļūt par e-Saeimu ir izdarāma. Un, mūsuprāt, to vajadzētu darīt pēc iespējas ātrāk.”

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) norāda, ka vēl turpinās darbs, lai sēdes tehniski varētu nodrošināt elektroniskajā vidē. Un arī viņa sagaida drīzu risinājumu. “Šajā ziņā mūsu domas sakrīt. Tā ir arī mana lielākā vēlme pēc iespējas ātrāk nodrošināt e-Saeimu,” saka Mūrniece.

Kamēr nav rasta iespēja strādāt attālināti, Mūrniecei ir savs redzējums, kā, izmantojot vienkāršākus tehnoloģiskos risinājumu, šādas krīzes apstākļos sēdes rīkot klātienē.

“Tās varētu notikt vairākās lielās atsevišķās zālēs, kur frakcijas sēdētu katra atsevišķi. Sava telpa vai pat vairākas būtu arī neatkarīgajiem deputātiem. Tas nodrošinātu, ka, pirmkārt, vienā zālē ir mazāks deputātu skaits. Un debates varētu notikt, tad mēs arī organizētu balsojumus,” norāda Mūrniece.

Taču ne visiem deputātiem šāds risinājums šķiet pareizs.

“Jebkurā gadījuma ieeja Saeimā ir viena, kaut kāda drūzma veidotos. Es personīgi nesaskatu nepieciešamību mocīties un kaut kā dalīt deputātus pa frakcijām dažādās Saeimas telpās. Es vairāk saskatu, ka ir nepieciešams, ja jau reiz ir runa par šiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, tad novest šo stāstu līdz galam un atrast šo tehnoloģisko risinājumu attālinātam darbam,” saka JKP Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Krišjānis Feldmanis.

Tikmēr arī Valsts prezidents mudina parlamentu bez vilcināšanās atsākt darbu, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Egils Levits akcentē, ka Saeimai iespējami drīz jāapstiprina jaunais ekonomikas ministrs demisionējušā Ralfa Nemiro (KPV LV) vietā.