Sākusies kolektīvu atlase uz skolēnu dziesmu un deju svētkiem; svētku dalībniekus paziņos maija vidū

0 Komentāru

Ceturtdien sākušās skates uz Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Šobrīd viņiem visiem norit intensīvs mēģinājumu process, jo kā allaž svētkos uzstāties varēs tikai tie kolektīvi, kuri repertuāru apguvuši vislabāk.

Skates uz skolēnu dziesmu un deju svētkiem sākās ceturtdien, – pirmā no tām risinājās Talsos, atlasot vokāli instrumentālos ansambļus no Kurzemes. Pēc tam sekos atlase folkloras kopām, bet koristiem atlases risināsies aprīlī.

“Lielākās skates, ko mēs vienmēr vissatrauktāk gaidām, ir tautas deju kolektīvu skates. Tautas deju kolektīvu skates sāksies 4. martā. Tad līdz gandrīz aprīļa beigām visos Latvijas novados izdejos vairāk nekā 1000 deju kolektīvu savas dejas,” stāsta Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

Dejotāji un dziedātāji visā Latvijā svētkiem cītīgi gatavojas jau otro gadu. Piemēram, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas (RCHV) tautas deju kolektīvs “Ķimenīte” ir  viens no tiem daudzajiem kolektīviem, kas aktīvi gatavojas jau drīzumā gaidāmajām skatēm. Dejotāji uz mēģinājumiem sanāk divas reizes nedēļā un ir apņēmības pilni šovasar tikt uz skolēnu dziesmu un deju svētkiem.

Šajā skolā tautas dejas tikai pirms dažiem gadiem piedzīvojušas atdzimšanu, tādēļ skolēniem dziesmu un deju svētku pieredzes vēl nav. Skatē deju kolektīviem būs jādejo divas dejas – vienu izlozes un vienu izvēles deju no lielkoncerta repertuāra.

“Ir dejas vieglākas, ir dejas grūtākas, bet mēģinām izlauzties visām cauri, es domāju, ka veiksies mums! Mūsu jaunieši pirmo reizi būs šajos svētkos, un viņi tiešām ļoti to vēlas, ne tikai dejotāji, bet arī dziedātāji, un dejotāji ir gatavi ieņemt Daugavas stadionu,” pārliecības pilna ir RCHV direktores vietniece interešu izglītības jomā Inga Fokrota.

Arī no pašiem dejotājiem plūst mērķtiecība labi startēt skatē, lai tiktu uz svētkiem.

“Piemēram, “Klip-Klap” mums ir ar kociņiem deja, tā ir ļoti jauka, bet tajā pašā laikā ļoti sarežģīta. Man patīk kustēties dejas ritmā, tas ir jautri! Ja gribas kā nākas nodejot dziesmu un deju svētkos, tad tai motivācijai ir jābūt šeit un šeit,” saka RCHV 4. klases skolniece Gerda Griezne.

Tautas deju lielkoncertu jeb kulmināciju “Saule vija zelta rotu”, kas notiks Daugavas stadionā, izdejos 16 tūkstoši dalībnieku. Arī repertuārs ir plašs. Skolēni izdejos vairāk neka 30 deju. “Katrai klašu un kvalifikācijas grupai izdejojot divas vai trīs dejas. It kā šķiet, ka nav tik daudz katram bērnam, bet kopumā koncertprogramma ir apmēram divu stundu garumā, un būs gana krāšņa,” saka Agra Bērziņa.

Aprīlī risināsies arī finālkonkursi mūsdienu deju lieluzvedumam ”Augstāk par zemi”, tajā piedalīsies divi tūkstošs dejotāji.

“Horeogrāfiski tiks veidoti septiņi bloki, katrs no tiem būs  atšķirīgs, gan ar savu scenogrāfisko risinājumu, gan ar muzikālo materiālu, gan ar izpildījumiem un horeogrāfiskajām dejām. Katrā no blokiem tiks parādīti tie mūsdienu deju stili, kas šobrīd ir aktuāli, tā būs gan laikmetīgā deja, gan šova deja, gan hiphops un ielu dejas,” atklāj mūsdienu dejas lieluzveduma “Augstāk par zemi” mākslinieciskā vadītāja Annika Andersone.

Skatēm kopumā gatavojas vairāk nekā 55 tūkstoši skolēnu. Tomēr, kā jau allaž, svētkos piedalīties varēs krietni mazāks dalībnieku skaits, – tiks atlasīti labākie koprepertuāru apguvušie kolektīvi, kā rezultātā aptuveni 20 tūkstoši skolēnu tiks atsijāti. 12. maijā visām pašvaldībām tiks paziņoti atlasi izturējušie svētku dalībnieki.

0 Komentāru