Sākusies Gaujas‑Mazā Baltezera senā plostnieku kanāla atjaunošana

5 komentāri

Ir sākta Gaujas-Mazā Baltezera senā plostnieku kanāla atjaunošana. Vismaz 40 gadus pamesto kanālu tagad atjauno vairāku iemeslu dēļ, un viens no galvenajiem ieguvumiem būs iespēja mazināt plūdus Gaujas lejtecē.

Plostnieku kanāls sākas vienā no Gaujas līkumiem un tālāk ved taisni prom no straujās upes. 19. un 20. gadsimta mijā izraktais kanāls ir nedaudz vairāk kā trīs kilometru garš un savieno Gauju ar Mazo Baltezeru.

Ādažu novada iedzīvotāja un novada vēsturniece Elita Pētersone norāda, ka kanālam Mazā Baltezera galā vēl saglabājušies vecie koka pāļi. Ezera galā kanāls ir vēl saglabājies sākotnējā platumā. No kanāla vidus uz ezera pusi kanāla pamatne un sāni bijuši izlikti ar dēļiem. Pavasaros straume no Gaujas baļķus nesusi iespaidīgā ātrumā.

“Ļoti spēcīga straume, no otrajām slūžām līdz šejienei bija tikai baļķiem, tikai šī dēļu grīda un dēļu stiprinājumi, un viņi tādā ātrumā esot gājuši, vecie plostnieki teikuši, ka tur bija jāuzmanās, ka tevi neaizrauj līdzi,” bilst Pētersone.

Pašlaik notiek kanāla atbrīvošana no saaugušajiem krūmiem un kokiem. Ādažu novada domē norāda, ka kanāla atjaunošana ir iedzīvotāju sen gaidīts notikums. Pirmkārt, atjaunojot kanāla caurteci, būs iespējams mazināt plūdus Gaujas lejas daļā.

“Ņemot vērā, ka Ādažu novads realizē lielus pretplūdu projektus, tad šī ir neatņemama daļa, lai noslēgtu šo posmu,” skaidro Ādažu novada domes attīstības un investīciju daļas vadītāja Karīna Miķelsone.

Pēc atjaunošanas kanāls novadīs ūdeni no Gaujas un ezeru, tādējādi paglābjot aptuveni 1000 mājsaimniecību.

Arī Zemkopības ministrijā atzīst, ka kanāls no plūdiem paglābs lielu skaitu mājsaimniecību. Pēc atjaunošanas kanāls darbosies tāpat kā pirms 100 gadiem, kad to būvēja.

“Tās rievsienas vecās no koka tiks aizstātas ar plastmasas rievsienām, ar modernām tehnoloģijām. Tiks sakārtoti krasti ūdens notekai. Pats galvenais, – tiks sakārtotas slūžas, ar kurām varēs mazināt plūdu riskus Gaujas lejtecē,” norāda Zemkopības ministrijas pārstāvis Edgars Griķītis.

Pēc kanāla atjaunošanas turpmāk tas būs pieejams laivošanai, – tāpat kā agrāk. Īpaši aizraujoši esot airēt pa Gaujas-Mazā Baltezera kanālu pavasaros, kad ir augsts ūdens līmenis un spēcīga straume.

5 komentāri