Sākta vērienīga Latvijas iedzīvotāju aptauja par viņu pārvietošanās paradumiem

3 komentāri
Sākta vērienīga Latvijas iedzīvotāju aptauja par viņu pārvietošanās paradumiem
Dmitrijs Suļžics / f64

Neierastu aptauju sākusi Centrālā statistikas pārvalde (CSP). Tā vēlas uzzināt, kā pārvietojas Latvijas iedzīvotāji. Proti, uz kurieni dodas, kādā veidā un cik ilgi pavada ceļā. Savu mobilitāti atspoguļos 11 000 cilvēku, un pēc viņu sniegtajiem datiem pilsētplānotāji un transporta nozares veidotāji varēs spriest, ko satiksmes lietās būtu uzlabojams.

Izvēlētajiem respondentiem būs jāatceras viena diennakts savā dzīvē un jāapraksta, kur un kā pārvietojušies. Rezultātus pēc tam izmantos, plānojot pilsētvidi un daudz ērtāku satiksmi cilvēkiem.

Šāds apsekojums Latvijā rīkots pirmo reizi, un pēc tā būs pieejama starptautiski salīdzināma statistika par iedzīvotāju mobilitāti. CSP vēlas noskaidrot cilvēku pārvietošanās paradumus – cik kilometru dienā vidēji veic viens Latvijas iedzīvotājs, kādi ir galvenie maršruti un pārvietošanās veidi un ilgums.

“Kā mūsu cilvēki izmanto transportu. Vai viņš uz darbu iet ar kājām divu kilometru attālumā, kas ir optimāli, vai brauc ar riteni 15 kilometru attālumā. Vai tomēr izmanto autotransportu un kāpēc viņš to dara. Raksturīgs piemērs ir darbs. Cik tālu darbs ir, kādi ir kustības virzieni. No tā var dabūt rezultātus, kā padarīt cilvēka dzīvi ērtāku,” skaidro CSP pārstāvis Armands Plāte.

Matemātiķi pēc nejaušības principa aprēķinājuši, lai dabūtu rezultātus, kas reprezentētu vidējā iedzīvotāja pārvietošanās paradumu, vajadzīgs apvaicāt 11 000 iedzīvotāju. Katrs no respondentiem pa pastu saņems uzaicinājumu piedalīties aptaujā – turpmākās divas nedēļas anketu varēs izpildīt tiešsaistē. Pēc tam tos, kuri nebūs atbildējuši, apzvanīs intervētāji.

Statistiķi cer uz iedzīvotāju atsaucību, jo pēc tam šos datus varēs izmantot, kā labāk plānot pilsētvidi, veloceliņus un transporta kustību. Šo aptauju finansē no ES budžeta un rezultāti būs zināmi nākamā gada pirmajā pusē.

3 komentāri