Sākta “Stāstu segas” darināšana: vairāk nekā 1000 auduma gabaliņi veidos segu ar vienotu attēlu

Pievienot komentāru
Sākta “Stāstu segas” darināšana: vairāk nekā 1000 auduma gabaliņi veidos segu ar vienotu attēlu
Vladislavs Proškins / f64

Latvijā sākts unikāls projekts, kura ietvaros apkopo ārzemēs dzīvojošu latviešu stāstus un vēstījumus par dzimteni. Tie veidos Latvijas “Stāstu segu” un šodien Nacionālajā bibliotēkā uzsākās tās darināšana.

Muzeja “Latvieši pasaulē” darbinieki un palīgi rūpīgi šķiro un liek vairāk nekā 1000 auduma kvadrātiņus, kurus atsūtījuši ārzemēs dzīvojoši latvieši. Katra auduma gabaliņa izmērs ir 18×18 centimetri un katrs kvadrātiņš ir papildināts ar stāstu.

“Katram kvadrātiņam ir savs stāsts, mēs esam asarās, kādreiz no smiekliem, kādreiz no raudāšanas vai emocijām,” saka projekta dalībniece Ilona Uzkale.

“Es atradu tamborējumu no vecmammas, nometnē uz cukurmaisiem, tikko nonācām trimdā, mēs sākām šūt un adīt, jo visu laiku domājām par Latviju,” norāda projekta dalībniece Rita Jefimova.

Tieši Anglijas latvietes Ritas Jefimovas rokdarbs kuru viņa darināja uz Eiropas Latviešu dziesmu svētkiem 1982.gadā ir šīs Stāstu segas idejas pamatā. Auduma gabaliņi Latvijas stāstu segai iesūtīti no Austrālijas, Anglijas, Īrijas, ASV un Vācijas.

“Ļoti daudz ir no tādiem, kas aizbrauca no Latvijas 1944. gadā, tur ir ļoti emocionāli stāsti un ļoti daudz viņu mazbērnu, kas raksta. Viņi tomēr jūt saikni ar Latviju,” saka projekta vadītāja Aija Abens.

Iesūtītie kvadrātiņi veidoti visdažādākajās tehnikās un katrs ar citu vēstījumu – kāds jūsmo par Latvijas dabu, cits slavina valsti vai atstāsta likteni. “Es pašlaik salieku pa krāsām un tad varēs vērot rakstu, kā pikseļotajās gleznās ko cilvēki reizēm saliek no fotogrāfijām,” skaidro māksliniece Inese Liepiņa.

Sākotnēji nebija paredzams, kādu attēlu varētu izveidot no 1000 atsūtītajiem audumu gabaliņiem, taču tagad ideja esot skaidra.

“Galvenā ideja varētu būt vējš. Vējš ir aiznesis cilvēkus, kas dzīvo dažādās valstīs prom no Latvijas, runājot simbolos, bet vējš ir arī labs, tas kustina dabu, cilvēkus, karogus,” norāda projekta mākslinieciskā vadītāja Janta Meža.

Dziesmu svētku laikā šī stāstu sega atradīsies nacionālajā bibliotēkā, bet Latvijas simtgadē – ceļos pa Latviju. Stāstus varēs arī izlasīt, jo uz skārienjūtīga ekrāna būs iespējams izvēlēties kādu kvadrātiņu, to aplūkot un izlasīt tā vēstījumu. Tomēr projekta autori atzīst, ka visus stāstus vienā reizē visticamāk nebūs iespējams izlasīt – tam būs nepieciešamas vairākas dienas.

Lasi vēl