Sākta Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta būvdarbu realizēšanas fāze

14 komentāri

Līdz Brīvības pieminekļa izgaismošanas vērienīgā projekta beigām atlikuši vien daži soļi – optimistiskais scenārijs paredz, ka jaunā veidolā piemineklis varētu parādīties jau valsts svētkos 18.novembrī, vēsta TV3 Ziņas.

Brīvības pieminekļa apkārtnē tagad kļuvis skaļāk. Garām braucošo auto troksni papildina kompaktie ekskavatori. Tie rok nepilnu metru dziļas tranšejas. Vēlāk tiks demontēti arī esošie gaismas stabi, dodot vietu jauniem fokusējoties ne vien uz laukuma, bet arī pieminekļa izgaismošanu.

Mareks Mamajs, AS “Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs

“Mums ir paveicies, ka darbi sakas tagad, kad puķes noziedējušas, pēdējā zāle nopļauta un un projekta arhitekti ieplānojuši šo visu pa zāli, lai bruģi saudzētu. Tā kā tur, kur vīri rok, tur ies kabeļi.”

Atbilstoši noteikumiem, pie pieminekļa atklāta arī informatīvā būvtāfele.

“Kad es ieraudzīju šos aizsargātos kokus, kad ieraudzīju darbību – gribu teikt tiem, kas mani dzird no “Rīgas gaismas”, strādniekiem – paldies, lai jums veicas. Jo tikai no jūsu darba atkarīgs, vai paspēsim laikā!” norāda Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda izveides iniciators Valdis Zatlers.

Optimistiskais scenārijs paredz pieminekli jaunā, izgaismotā veidolā ieraudzīt jau šā gada 18. novembrī. Kā zināms, projektu finansē par pašvaldības un uzņēmēju un iedzīvotāju līdzekļiem. Lielākajai daļai to pietiek, bet vēl pietrūkst 25 000.

30’00 nauda paredzēta, lai no attāluma ar diviem balstiem izgaismotu pieminekļa zvaigznes,”

Valdis Zatlers, Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis

“Tas jau tika iestrādāts projektā, gaismu mākslinieks to ir plānojis, vienkārši tie ir divi atsevišķi prožektori, kas tiks izvietoti tālāk no pārējiem. Ir vairāki desmiti, kas izgaismos pieminekli 360 grādos, bet tie tikai uz zvaigznēm.”

Ar šo tiktu pielikts punkts pieminekļa, taču ne tuvākās apkārtnes pārvērtībām. Arhitekts Austris Mailītis rosina Rīgu iet tālāk.

Austris Mailītis, Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta arhitekts

“Kādreiz, kad šo te ansambli, kuru sauc Brīvības bulvāris, veidoja, tad laukums un daļa līdz Elizabetes ielai, bija vienots ansamblis, centrālā Rīgas ass, tā bija arī pirmā vieta, kur uzstādīja apgaismojumu vēsturiski.”

Neoficiālās sarunās šādu iespēju nenoraida, taču netiek minēti arī iespējamie termiņi. Piemēram, Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta sagatavošana ilga trīs gadus.

14 komentāri