Sāksies masveida Covid-19 testēšana skolās

6 komentāri
Sāksies masveida Covid-19 testēšana skolās
AFP/SCANPIX

Lai jaunajā mācību gadā skolas būtu pēc iespējas drošākas, no pirmdienas, 23. augusta, sāks testēt nevakcinētos skolēnus un skolu personālu, vēsta “900 sekundes”.

Pirmais Covid-19 tests attieksies tikai uz 1. septembri, lai jau pirms skolas sākuma noskaidrotu asimptomātiskos gadījumus.

Sākoties skolai, testēšana notiks katru nedēļu un to segs no valsts budžeta līdzekļiem.

Vakcinētiem vai pārslimojušiem bērniem ar derīgu sertifikātu tests nebūs jāveic, tāpēc VM lūdz informēt izglītības iestādes par sertifikāta esamību.

Bērnu testēšana speciālajās izglītības iestādēs tiks sākta 1. septembrī. Organizējot testēšanu, tiks ņemtas vērā katra bērna individuālās vajadzības. Nepieciešamības gadījumā testēšanu veiks laboratorijas personāls vai skolas ārstniecības persona. Ja skolēns nevarēs veikt nevienu no testa veidiem, tiks meklēti individuāli risinājumi.

VM aicina izglītības iestādi informēt par kontaktinformāciju, ja tas vēl nav izdarīts. Saņemtais testēšanas rezultāts būs jāuzrāda (elektroniski vai izdrukāts), apmeklējot interešu vai profesionālās ievirzes izglītības aktivitātes.

Jau vēstīts, ka mācības klātienē saistītas ar augstāku epidemioloģisko risku. Ņemot vērā delta vīrusa varianta straujo izplatību, ir svarīgi mazināt vīrusa izplatības riskus izglītības iestāžu darbinieku un bērnu vidū, un pēc iespējas agrāk identificēt inficētos. Tas ļaus novērst infekcijas izplatīšanos starp grupām un klasēm, kā arī bērnu ģimenes locekļu, starp kuriem var būt riska grupas cilvēki, inficēšanos, un vīrusa pārnēsāšanu sabiedrībā.

Plānots nedēļā testēt ap 200 000 cilvēku, kas ir izaicinājums pakalpojumu sniedzējiem, izglītības iestādēm, bērniem un viņu vecākiem, uzsver VM. Testēti tiks bērni un personāls, kuri nav vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19. Testēšanas veikšanai pamatā kā materiāls tiks izmantoti siekalu paraugi, bet, ja tas būs nepieciešams, testēšanai būs iespējams izmantot arī paraugus no rīkles un aizdegunes (nazofaringeāla iztriepe). Ja vecāki neļaus bērnam veikt siekalu testu, tad pašiem vecākiem mājās būs jānodrošina, ka skolēns iegūst pamatizglītību.

Paraugu nodošanas procesu koordinēs izglītības iestāde, ievērojot drošus apstākļus. Savukārt testēšanas rezultātus katrs individuāli saņems dienā, kad tests nodots, vai nākamās dienas rītā iepriekš norādītā e-pastā un e-veselībā. Pilngadīgs skolēns testa rezultātus varēs apskatīties pats, nepilngadīga skolēna vietā to izdarīt varēs vecāki vai viņa likumiskie pārstāvji.

Pozitīva Covid-19 testa gadījumā laboratorija par to informēs attiecīgo izglītības iestādi.

6 komentāri