Sakritība: visi septiņi gripas upuri šoziem no valsts nebija saņēmuši sev pienākošās vakcīnas

2 komentāri
Sakritība: visi septiņi gripas upuri šoziem no valsts nebija saņēmuši sev pienākošās vakcīnas
Foto: F64

Visi septiņi no gripas šosezon mirušie cilvēki bija iekļauti valsts atzītajā riska grupā, kuriem vajadzēja saņemt valsts apmaksāto pretgripas vakcīnu. Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, – neviens no gripas mirušajiem nebija vakcinēts.

Latvijas vakcinācijas kabinetos, ģimenes ārstu praksēs un lielākajā daļā aptieku ir beigušās ne tikai gripas vakcīnas par pilnu cenu, bet arī valsts daļēji vai pilnībā kompensētās. Jau nedēļām ilgi valsts nespēj pildīt savas uzņemtās saistības sagādāt pretgripas vakcīnas riska grupām, piemēram, grūtniecēm, bērniem līdz divu gadu vecumam; bez vakcīnām palikuši sirdsslimnieki, cukura diabētiķi, arī cilvēki ar hroniskām plaušu, nieru slimībām, HIV un AIDS slimnieki.

“Vakcīnas bija tiešām strauji beigušās jau pagājušā gada nogalē. Janvāra pirmajā nedēļā viena zāļu lieltirgotava ieveda vakcīnas, bet arī tās strauji beidzās,” saka Zāļu valsts aģentūras pārstāve Egita Diure.

Foto

Tāpat risinājums nebija šonedēļ Latvijā ievestais pusotrs tūkstotis vakcīnu. Tās momentāni izķēra atsevišķi vakcinācijas kabineti, ģimenes ārsti, aptiekas pēc iepriekšējas rezervācijas.

Šāds jautājums, ka vakcīnas šosezon pietrūkst, īstenībā ir pirmo reizi. Parasti vakcīnas paliek pāri. Tā ir ražotāju, lieltirgotāju plānošana. Viņi acīmredzot plāno to tā, cenšas prognozēt, cik pacientu būs, cik vakcīnu vajadzēs vienai sezonai. Vakcīnām īss derīguma termiņš, un tā plānošana diezgan skrupuloza.

Pretgripas vakcīnas vakar beidzās arī Infektoloģijas centrā. Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, – vaina meklējama pretgripas vakcīnu milzīgajā pieprasījumā citviet Eiropā. Tāpat arī iepriekš nebrīdinot, viena zāļu ražotne šosezon vispār neuzsāka vakcīnu ražošanu.

Taču situācija ar gaidāmo gripas epidēmiju ir nopietna. Salīdzinājumā ar citām sezonām šoreiz gripas paveids esot īpaši agresīvs.

“Jauni un veseli cilvēki saslimst, attīstās komplikācijas un nāves gadījumi no šīs gripas. Vīruss izplatās ātri, strauji. Jau pat otrajā, trešajā dienā attīstās abpusēja pneimonija, un tas ir tas galvenais nepatīkamais ar šo vīrusu,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra eksperte Raina Nikiforova.

Latvijā pret gripu parasti vakcinējas no 1 līdz 5% iedzīvotāju. Šajā sezonā vakcīnu pieticis vien tikai 27 tūkstošiem cilvēku.

Video

TOP komentāri

 • latgaliete mozzalatgaliete
  0 0 0

  latgaliete mozzalatgaliete

  ja uzprasi par vacīnu atbild;;; nu jav par velu
 • Nu re
  0 0 0

  Nu re

  Nākotne ļautiņiem-nezagļiem taisās vēl drūmāka-jāpaplašina kapsētas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl