Šakāļi var būt bīstami un Latvijā ienākuši, iespējams, uz palikšanu

1 komentārs
Šakāļi var būt bīstami un Latvijā ienākuši, iespējams, uz palikšanu
Foto: Tontantravel, Flickr.com

Šakāļi Latvijas mežos vairs nav retums. Par to, vai tie ir bīstami citiem plēsējiem, un vai šakāļi Latvijā ir uz palikšanu, pētīja LNT Ziņas.

Ruds purns un mugura. Tās ir galvenās Zeltainā šakāļa atšķirības pazīmes. Taču Latvijas dabas muzeja speciāliste apgalvo, ka uz rudajām spalvām nevar paļauties. Šakāļu dzimtene ir rietumu Āzijas stepes, bet tuvāk ziemeļiem to izskats var ļoti atšķirties.

”Šakāļi Latvijā jau ir citu izmēru un pēc krāsas stipri līdzīgi vilkiem,” skaidro Latvijas Dabas muzeja pedagoģe Una Bērziņa. Tieši pārskatīšanās dēļ pirms vairāk nekā gada Latvijā tika nomedīts pirmais šakālis. Savukārt aizvadītā ziema bija pirmā sezona, kad šakāļu medīšana bija oficiāli atļauta. Mednieki nošāva piecus rūsganos plēsējus. Latvijā nomedīta šakāļa izbāzenis ir arī apskatāms un to var salīdzināt ar labajā pusē esošo vilku, kurš tiešām ir ļoti līdzīgs. ”Visi ir nomedīti Jelgavas apkārtnē. Bet ir manīti arī Limbažu pusē, Vidzemē, bet tur neviens nav nomedīts,” stāsta VMD medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Šakāļu kopējais skaits precīzi nav zināms. Taču speciālisti uzskata, ka tie ir vairāk nekā daži desmiti, varbūt jau pāri simtam. ”Simts jau nav daudz priekš Baltijas, var jau būt, ka tagad ir pa visām trim valstīm kopā ņemot. Var jau būt, ka jau ir simts,” norāda Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš. Šie plēsīgie dzīvnieki izplatījušies Igaunijā un Lietuvā, kur atzīti par īpaši bīstamu sugu.
Šakāļu medībām nav skaita limita. Tos nav jāžēlo, jo tā ir invazīva suga, uzskata mežu dienesta pārstāvis. ”Viennozīmīgi viņa nav vēlama mūsu faunā. Protams, ir, kas uzskata, lai viņi vairojas, bet es domāju mūsu vilki un lapsas ir šo nišu aizņēmuši. Mums jau ir precedenti ar jenotsuņiem, kuri iekarojuši savu nišu un rada lielas problēmas uz zemes dzīvojošiem putniem,” tā eksperts.

Taču pastāv arī uzskats, ka šakāļi pārējiem Latvijas savvaļas zvēriem, tomēr, nav bīstami. ”Tajos reģionos, kur ir daudz vilku viņi neiedzīvosies. Viņiem nav tāda specifiska niša kā jenotsuņiem, Amerikas ūdelei vai Amerikas jenotsunim, kas ir daudz bīstamākas sugas,” uzskata Jānis Ozoliņš.

Vairāk jāuzmanās aitkopjiem. Šakāļi var nokost jērus vai pat pieaugušas aitas. Taču tik pat labi to var izdarīt vilki un lapsas, tāpēc lopi jāsargā vienmēr.

1 komentārs