Komentāri

Vjetnamietis Kao pirms vairākiem gadiem Latvijā kļuva slavens, radot komiksu par Lāčplēsi. Tagad gan viņam vairs nav laika zīmēt jaunus darbus, jo viņa pakalpojumi nepieciešami Robežssardzei. Viņš ir teju vienīgais cilvēks Latvijā, kurš prot vjetnamiešu valodu, un tulko nelegālo bēgļu stāstus valsts iestādēm.

Šajos kadros, kas filmēti pirms četriem gadiem, jaunais Vjetnamiešu mākslinieks latviski runā vēl ar grūtībām. Viņš Latvijā bija ieradies 15 gadu vecumā, kopā ar tēvu, kurš apprecējis latvieti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr tagad Kao valodas prasme ir progresējusi līdz tādam līmenim, ka viņš var pamatīgi palīdzēt pašmāju Robežsardzei saspringtajā darbā, tulkojot vjetnamiešu imigrantu teikto. Šogad aizturēti teju vai 200 vjetnamieši, kas nelegāli iekļuvuši Latvijas teritorijā, savukārt Kao ir viens no retajiem cilvēkiem, kas vienlīdz labi prot latviešu un vjetnamiešu valodas.

Zīmēšanas vietā viņa dienas tagad lielākoties paiet tiesas zālēs un imigrantu izmitināšanas centrā Daugavpilī, uz kuru viņš no Rīgas dodas vairākas reizes nedēļā.

Cena par biļeti uz laimīgo zemi ir ļoti dārga – sākot no diviem, līdz pat pieciem tūkstošiem eiro. Lai dabūtu šādu naudu, nelegāli aizņemas no radiniekiem, draugiem, vai arī mafijas, un vēlāk spiesti gadiem ilgi vergot, lai naudu atdotu. Krievijā vjetnamieši ieceļo kā tūristi.

Daudzi paliek strādāt tur, nelegālās fabrikās, bet ambiciozākie un drošākie turpina ceļu uz Eiropu. Nelegāļi pat ir gatavi riskēt ar savu dzīvību, lai iekļūtu Eiropā. Kāds cilvēks pat noslīcis ezerā, mēģinot šķērsot robežu uz Latviju.

Nelegāļu sajūtas, nokļūstot Latvijas bēgļu izmitināšanas vietās, ir ļoti atšķirīgas. Arī intervijas dienā Kao bija paredzējis piedalīties tiesas sēdē kā tulks, taču sēdi negaidīti atcēla, jo vjetnamietis, kas bija pieprasījis bēgļa statusu, pēkšņi pazudis bez vēsts.

Kao uzsver, ka dzīve Vjetnamā nav nemaz tik bezcerīga – ar izglītību var atrast labi apmaksātu darbu. Tomēr leģendas par pārtikušo Eiropu, ko izplata nelegālā biznesa organizatori, mazizglītotu un naivu cilvēku prātos gūst lielu atsaucību, un, visticamāk, vjetnamiešu nelegāļu rindas uz mūsu robežām kļūs tikai lielākas..

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl