Sāk uzņemt spēlfilmu par leģendāro grupu “Jumprava”

3 komentāri

Leģendāras un tautā iemīļotās Latvijas grupas “Jumprava” ziedu laiki tiks iemūžināti kinolentē. Pirmdien Valmierā uzņemti filmas ”Jumprava. Lielais notikums” pirmie kadri. Pirmās filmēšanas vietas izvēle nav nejauša. Valmierai ir īpaša nozīme grupas “Jumprava” stāstā, jo tieši tur meklējami grupas pirmsākumi.

Grupa ”Jumprava” jau kopš deviņdesmitajiem iekarojusi tūkstošiem cilvēku sirdis – no pārdesmit klausītājiem astoņdesmito gadu sākumā līdz pārpildītai “Arēnai Rīga” pērn, kad grupa savus klausītājus priecēja 35 gadu pastāvēšanas vēsturē. Tomēr filmas pamatā ir stāsts par laika posmu no 84. līdz 91. gadam. Rokgrupa ar savām dziesmām un nebaidīšanos dziedāt par aizliegto veicināja Trešo Atmodu.

Valmieras Kultūras centra ZET zāle kā pirmais filmēšanas laukums nav izvēlēta nejauši – galvenais uzdevums apkārtējo vidi maksimāli pietuvināt 80. un 90. gadu gaisotnei.

“Mēs cenšamies maksimāli tuvu, cik mūsu spēkos, tik mēs arī mēģinām visādā ziņā – gan izskata ziņā, spēlēšanas, gan noskaņas ziņā. Un pats filmas formāts, jo tas būs nepārtraukts mūzikas skanējums, un tas būs izaicinājums visas šīs detaļas salikt. Faktiski vēl šis lielais laika posms jāieliek tādā sakoncentrētā formā, cilvēkam saprotamā veidā,” stāsta grupas “Jumprava” mūziķis Aigars Grāvers.

Filma stāstīs ne tikai par grupas skatuves dzīvi, bet arī par to, kas notika aizkulisēs – pirms un pēc koncertiem. Viens no lielākajiem izaicinājumiem esot bijis atrast jauniešus, kuri spētu iejusties grupas “Jumprava” puišu tēlā.

“Tā ir diezgan dīvaina sajūta – es tā ienācu, un tā līdzība ir diezgan graujoša. Es domāju, – izaicinājums bija atrast līdzīgus džekus mums tajā laikā un vēl, kas spēlē to instrumentu, ko mēs,” norāda grupas “Jumprava” mūziķis Aigars Krēsla.

Grāvers bilst: “Tas bija viens no noteikumiem, ka jābūt mūziķim – nedrīkst būt uz “Jūs” ar mūziku, plus vēl izskats, vecums un viss pārējais.”

Spēlfilmas ”Jumprava. Lielais notikums” galveno varoņu atveidotāji neslēpj, ka šis ir liels izaicinājums. Galvenokārt tāpēc, ka īstie “jumpravieši” piedalās filmēšanā.

“Es esmu nedaudz uztraukts, jo es spēlēju Aigaru Krēslu – “Stīvo”, un skatos viņš te staigā, un tad es – tā, ko tagad darīt… “Stīvajam”, viņam ir tāda ļoti interesanta skatuves klātbūtne, jo, piemēram, ja es spēlēju bungas, tad es tā kā riktīgi izdzīvoju līdzi, bet viņš ir kā mūris, kā dzelzsbetons, rokas kā āmuri… Nu tad ir jādistancējas,” saka Rihards Zelezņevs, kurš filmā atveido Aigaru Krēslu.

Savukārt Roberts Vanags, kurš filmā atveido Aigaru Graubu, saka: “Man visvienkāršāk šajā gadījumā, jo mans tēls visu šeit režisē, un man ir viegli uz viņu skatīties, paturēt prātā, kā viņš kustas un visu aktīvi nokārto. Bet es arī esmu mūziķis, mums ir nedaudz vizuāla līdzība ar viņu jaunības izskatu.”

Kopā ar Jāni Balodi izveidoto filmas scenāriju režisē un producē viens no grupas ”Jumprava” dalībniekiem – Aigars Grauba. Viņš saka, – filma jau nebūs tikai par mums, bet par faniem un to laiku, kurā dzīvojām.

“Es sapratu, ka ir jāuzfilmē filma, kas ir par mūsu jaunību, dziesmas, kas pārdzīvo laiku, ir kā sava veida dzintara gabals, kurā ieplūst cilvēka emocijas un pieredze. Tā ir par mums, par mūsu jaunību, par mūsu laiku – tai ir jānes optimistisks lādiņš, jo mums jau tas laiks bija vislabākais, superīgākais mūsu jaunības laiks. Jaunajiem cilvēkiem gribētu dot iedvesmu sākt tūlīt un tagad, kamēr viņi ir jauni,” saka Grauba.

Spēlfilma “Jumprava. Lielais notikums” top ar Nacionālā Kino centra un Valmieras pašvaldības atbalstu. Sagaidāms, ka kinolente pie skatītājiem nonāks pēc pusotra gada.