Sāk parakstu vākšanu, lai ģimenes ar bērniem datora iegādi var iekļaut attaisnotajos izdevumos

28 komentāri
Sāk parakstu vākšanu, lai ģimenes ar bērniem datora iegādi var iekļaut attaisnotajos izdevumos
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par to, lai ģimenes ar bērniem datora un nepieciešamo programmatūru iegādi varētu iekļaut attaisnotajos izdevumos.

Kā iniciatīvas autore norādīta Kamilla Nagle, kura skaidrojusi, ka lai pildītu Izglītības likumā noteikto par skolēnu nodrošināšanu ar mācību materiāliem un līdzekļiem, ģimenēm ar bērniem līdz 18 gadu vecumam ir jāļauj iekļaut datora iegāde 2020. un 2021.gada attaisnotajos izdevumos.

Viņa atzīmēja, ka jau vairāk nekā gadu skolēni mācās attālināti, un nekas neliecinot, ka viņi varētu tuvākajā laikā atgriezties skolas solā. “Ja pandēmijas sākumā šķita, ka mūsdienīgie telefoni ir pietiekami jaudīgi un gudri, tad izrādījās, ka ilgstošam attālinātām mācību procesam tie neder, jo telefonā skolēns nevar rakstīt, nevar veidot prezentācijas un izmantot citas datorprogrammas,” pauda Nagle, piebilstot, ka tā rezultātā ģimenēm ir jārisina datortehnikas iegāde.

Nagle uzsvēra, ka ļoti daudzām ģimenēm tās ir nopietnas papildus izmaksas, un vēl smagāk esot tām ģimenēm, kurās ir vairāki skolēni. “Un neaizmirstam, ka mājas jābūt vismaz vienai drukas ierīcei, un katrā datorā ir jāuzstāda licencētas programmas – arī tas ir jāparedz attaisnotajos izdevumos,” uzskata parakstu vākšanas iniciatore, piebilstot, ka tie ir lieli ieguldījumi, kurus nevar atļauties lielākā daļa Latvijas ģimeņu.

Lai pandēmijas laikā un tās seku pārvarēšanā atvieglotu finansiālu slodzi ģimenēm ar bērniem līdz 18 gadiem, viņasprāt, katra datora, programmatūras un izdrukas tehnikas iegāde ir jāiekļauj 2020. un 2021.gada ienākumu deklarācijā kā attaisnotos izdevumus.

Tādā gadījumā vecāki, kuri iesniegs gada ienākumu deklarāciju par 2020. un 2021.gadu, varēs saņemt Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu vismaz 20% apmērā.

Iegūstot 10 000 iedzīvotāju atbalstu, šīs iniciatīvas izskatīšanu nodos parlamentam.

LETA jau vēstīja, ka šā gada martā ar šādu priekšlikumu nāca Saeimas deputātes Jūlija Stepaņenko (“Likums un kārtība”) un Ļubova Švecova (“Likums un kārtība”), tomēr parlamentā šī iecere atbalstu neguva.

Saeima toreiz pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumus, kas paredzēja ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi.

Plašas diskusijas radās par Stepaņenko un Švecovas priekšlikumu likumā noteikt, ka ģimenes iegādāto datortehniku attālinātajām mācībām var iekļaut gada ienākumu deklarācijā kā attaisnotos izdevumus, kas ir izdevumi par nodokļa maksātāja un viņa ģimenes locekļu izglītības iegūšanu, tai skaitā interešu izglītības programmu apgūšanu bērniem.

Vairāki opozīcijas deputāti toreiz aicināja šo priekšlikumu atbalstīt, uzsverot, ka tas būtu liels atbalsts ģimenēm, jo primāri ģimenēm piešķirtais pabalsts nav domāts tieši viedierīču iegādei, taču tās ir nepieciešamas attālināto mācību īstenošanai.

Stepaņenko skaidroja, ka iepriekš atbildīgajā komisijā, izskatot šo priekšlikumu, Finanšu ministrija (FM) atzīmēja, ka attaisnotie izdevumi var būt pakalpojums, ne prece. Vienlaikus Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš (JKP) minētajā Saeimas sēdē pauda viedokli, ka, ja kāds vecāks izlemj šo 500 eiro pabalstu izmantot viedierīču iegādei, tad šo pirkumu varētu iekļaut pie nodokļu atvieglojumiem.

Balsojumā par šo priekšlikumu 37 deputāti balsoja “par”, 47 deputāti balsoja “pret”, kamēr pieci parlamentārieši atturējās, līdz ar to priekšlikums toreiz tika noraidīts.