Šajā pavasarī virknei dažādu stādu varētu pieaugt cena

3 komentāri

Tūjas, kadiķi, augļkoki, ziemcietes un vēl daudzi citi stādi šogad tiks pārdoti dārgāk. Laikapstākļu un vēl citu izmaksu sadārdzinājuma dēļ stādu cenas varētu pieaugt, tā uzskata Stādu audzētāju biedrība. Tikmēr citi stādu audzētāji domā, ka būtiski celt cenas Latvijā neļaus konkurence ar ievestajiem stādiem.

Viengadīgie vasaras ziedi siltumnīcās ir izaudzēti un gaida savu pircēju. Tāpat arī ziemcietīgie augi ir sagatavoti tirdzniecībai. Kokaudzētavā ”Bulduri” šajā nedēļā ir uzsākta stādu tirdzniecība. Audzētavas vadītājs Kaspars Vēveris norāda, ka Latvijā vienmēr laikapstākļi ir sarežģīti, taču aizvadītā ziema ir bijusi laba.

“Pagājušā ziema ir drīzāk lutinājusi, jo aukstums īsts nav bijis. Pirms tam vairākas ziemas bija problemātiskas, arī skuju koki cieta, ziemā plaisāja miza un tamlīdzīgas problēmas bija,” norāda SIA “JLD kokaudzētava Bulduri” vadītājs Kaspars Vēveris.

Stādu audzētāju biedrībā, kas apvieno vairāk nekā simts Latvijā esošus uzņēmumus, skaidro, ka šajā pavasarī virknei dažādu stādu pieaugs cena.

“Jāsaka, ka vairāk nekā desmit gadus cenas gandrīz nebija mainījušās,” biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš norāda, ka ilgu laiku nemainīgi saglabātās cenas tagad mainīsies. Iespaidīgākais cenas kāpums tiek prognozēts tūjām, jo tās nav izaugušas tik daudz, cik nepieciešams.

“Pagājušais gads bija sauss, pieaugums gandrīz nekāds, pieprasījums liels, attiecīgi tūju trūkst un protams cena aug, stabili 20%, diemžēl tas ir garantēti,” saka Vītoliņš.

Vēl arī cena būtiski pieaugšot lielo koku stādiem, šīs izmaiņas gan vairāk skars lielākos apzaļumotājus.

“Ar lielajiem dižstādiem ir problēmas, lielu kvantumu ir iepirkuši ķīnieši, aizbrauca uz Āzijas valstīm un tas nozīmē, ka lielais stāds pie mums augs cenā,” norāda Vītoliņš.

Par aptuveni 10% cena kāpšot arī augļkokiem, piebilst stādu audzētāju biedrības vadītājs. Ziemcietēm cenu izmaiņas būs divos virzienos, dārgākie stādi kļūšot nedaudz lētāki, bet lētākā gala stādu cena nedaudz pieaugšot.

Savukārt Bulduru audzētavas vadītājs atgādina par konkurenci aiz Latvijas robežām. Viņš piekrīt, ka audzētājiem izmaksas pieaug, it sevišķi darba spēka trūkuma dēļ, taču Bulduru audzētavā gala cenu centīsies necelt.

“Mūsu izaicinājums un uzstādījums ir mainīt kaut ko savā ražošanas stilā un metodēs, strādāt efektīvāk, lai cenas nebūtu jāpaceļ, jo to mums neļauj konkurējošie stādu audzētāji,” norāda Vēveris.

Taču vienā jautājumā visiem Latvijas audzētājiem viedoklis sakrīt pilnībā. Viņi aicina neuzķerties uz lētiem stādiem, kas audzēti krietni siltākās valstīs, jo tie Latvijas laika apstākļus visdrīzāk neizturēs.

3 komentāri