Saeimas komisija visus kandidātus atzīst par piemērotiem Satversmes tiesneša amatam

Pievienot komentāru

Saeimas Juridiskā komisija 27.oktobrī atzinusi, ka visi pieci pieteiktie Satversmes tiesas (ST) tiesneša kandidāti ir atbilstoši šim amatam, vēsta TV3 ziņas.

Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātus Juridiskās komisijas deputāti izvaicāja dienu pēc tam, kad pretendentus bija uzklausījusi Tieslietu padome. Lai gan visus tā atzinusi par piemērotiem amatam, trīs saņēma piebildes.

Atzinumā par juristiem, bijušajiem Saeimas deputātiem Gunāru Kūtri un Ringoldu Balodi teikts, ka viņiem iztrūkst plašāks mūsdienīgs redzējums par Satversmes tiesas vietu valsts sistēmā. Bet juristei Inesei Druvietei, Tieslietu padomes ieskatā, trūkst profesionālās autoritātes, praktiskās pieredzes un plašāka redzējuma par konstitucionāliem jautājumiem.

Atzinumu bez piebildēm saņēma Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere un advokāte Inese Nikuļceva, kura specializējusies Satversmes tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas lietās.

“Es patiesi vēlētos šo savu pieredzi, kas ir ļoti liela un vispusīga, dot ne tikai tiem cilvēkiem, kas pie manis vēršas, un kas grib ar konstitucionālām sūdzībām vērsties Satversmes tiesā, bet arī, lai sabiedrība iegūtu lielāku labumu. Lai es varētu šīs zināšanas varbūt izmantot arī plašāk,” pauda Nikuļceva.

Savukārt, Lībiņas-Egneres ieskatā, būtiski ir vairot Satversmes tiesas atpazīstamību jauniešu vidū.

“Ļoti svarīgi ir, lai Latvijas Republikā katrs zinātu, kādas ir tās viņa tiesības. Un zinošs pilsonis, manuprāt, būs gan atbildīgāks savās ikdienas gaitās pret līdzcilvēkiem, gan arī būs līdzdarboties spējīgāks visos sabiedriskajos procesos – gan politiskajos, gan arī aizstāvēt savas tiesības. Līdz ar to es redzu, ka tas ir ieguldījums nākotnē,” pauda Lībiņa-Egnere.

Deputāti nepauda attieksmi pret katru kandidātu individuāli. Balsojot par visiem kopumā, katrs kandidāts atzīts par piemērotu tiesneša amatam un nolemts visus piecus kandidātus arī virzīt uz balsojumu Saeimā.

Lēmumu pieņēma ar balsu vairākumu. Pret bija tikai opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko.

“Drīkst, es paskaidrošu. Es neuzskatu, ka pilnīgi visi kandidāti atbilst kritērijiem. Paldies!” striktāka bija Stepaņenko.

Līdz ar to visi priekšdarbi kandidātu izraudzīšanā ir noslēgušies – galalēmumu pieņems Saeima.

Jauns tiesnesis ir jāievēlē, jo Satversmes tiesas līdzšinējā priekšsēdētāja Ineta Ziemele ir apstiprināta par tiesnesi Eiropas Savienības Tiesā.