Saeimas komisija atbalsta priekšlikumu par 2. līmeņa pensiju uzkrājuma mantošanu

0 Komentāru

Trešdien, 13. jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija atbalstīja priekšlikumu grozījumiem Valsts fondēto pensiju likumā, paredzot 2. līmeņa pensiju uzkrājuma mantošanu.

Atbalstītais ierosinājums paredz cilvēkam izvēles tiesības, ko darīt ar uzkrāto valsts fondēto pensiju shēmas jeb 2. pensijas līmeņa kapitālu viņa nāves gadījumā. Fondēto pensiju shēmas dalībniekam varēs izvēlēties, vai uzkrājumu ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā, pievienot to citas personas fondēto pensiju kapitālam vai arī pensiju kapitāls tiks mantots. Ja pensiju uzkrājumu ieskaitīs speciālajā budžetā, tas tiks izmantots, aprēķinot apgādnieka zaudējuma pensiju.

Ministru kabinetam būs jānosaka kārtība, kādā fondēto pensiju sistēmas dalībnieks veic izvēli par fondētās pensijas kapitāla izmantošanu, paredz deputātu atbalstītais ierosinājums.

Deputāti grozījumus Valsts fondēto pensiju likumā atbalstīja otrajā lasījumā. Par tiem būs jālemj Saeimas sēdē, kā arī jāskata trešajā lasījumā.

Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS) par šiem lēmumiem informēja arī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, kas iepriekš vērtēja iedzīvotāju iniciatīvu par iespēju mantot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus, kas portālā “Manabalss.lv” savākusi vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstu.

Parakstu vākšanu pērn oktobrī iniciējusi ieguldījumu pārvaldes sabiedrība “Indexo”, aicinot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus nodot šī pensiju līmeņa dalībnieka mantiniekam, ja dalībnieks miris pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.

0 Komentāru