Saeimas komisija atbalsta dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu

4 komentāri

Saeimā tapis risinājums daudziem dzīvokļu īpašniekiem sāpīgai problēmai – nesamērīgi augstajai nomas maksai par zemi zem daudzdzīvokļu namiem.

Trešdien, 11. aprīlī, Saeimas atbildīgā komisija atbalstīja likumprojektu, kas paredz piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanu. Zemi zem vairāk nekā 3700 ēkām dzīvokļu īpašnieki varēs nopirkt par kadastra vērtību.

Valsts no savas puses apņēmusies garantēt kredītus zemes iegādei.

Dalīto īpašumu problēma radās 90. gados lielā mērā kļūdainu toreizējās valdības lēmumu dēļ. Vairāk nekā 100 000 padomju gados celtu un vēlāk privatizētu namu dzīvokļu īpašniekiem vajadzēja maksāt nomas maksu par zemi zem ēkām. Daudzi izmanīgi darboņi šo situāciju izmantoja, lai iedzīvotos.

Spilgts piemērs ir Valdemāra ielas 143. nama stāsts. Daudzdzīvokļu māja atrodas uz 4000 kvadrātmetrus liela zemes gabala, par kuru ir piespiedu nomas maksa.

Padomju laikos celtajā mājā vidēji par divistabu dzīvokli sanāk maksāt 200 eiro par ceturksni jeb 800 eiro gadā. Tā nav normāla situācija un juridiska anomālija.

Veselu gadu darba grupa deputāta Viktora Valaiņa vadībā strādāja pie likuma, kas ļautu izbeigt dalīto īpašumu. Atrasts visām pusēm tiesiski pieņemams risinājums. Tas paredz dot dzīvokļu īpašniekiem tiesības piespiedu kārtā atsavināt zemi zem tiem piederošās ēkas. Cena tiks noteikta atbilstoši īpašuma kadastra vērtībai. Valsts no savas puses apņēmusies segt visas ar darījumu saistītas administratīvas izmaksas, kā arī gatava garantēt bankās kredītu, par kuru zeme tiktu atpirkta. Nomas maksas aizstāšana ar kredītmaksājumu dzīvokļu īpašniekiem būšot izdevīga.

Lai pretendētu uz valsts atbalstu, iedzīvotājiem vajadzēs izrādīt iniciatīvu. Valsts galvotā kredīta ņemšanai būs jāpiekrīt vismaz pusei dzīvokļu īpašnieku. Uz atbalstu varēs pretendēt no 2021. gada. Līdz šim laikam valdībai vajadzēs rast līdzekļus dalītā īpašuma likvidēšanai.