Saeimas deputāts lūdz Vējoni apžēlot 13. janvāra grautiņu dalībnieku Bērziņu

3 komentāri
Saeimas deputāts lūdz Vējoni apžēlot 13. janvāra grautiņu dalībnieku Bērziņu
Foto: LETA

Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis vērsies ar lūgumu pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu apžēlot par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos notiesāto Ansi Ataolu Bērziņu, informēja parlamentārietis.

“Lūdzu un aicinu (..) apžēlot Bērziņu, pilnīgi atbrīvojot viņu no neizciestā pamatsoda izciešanas,” oficiālā apžēlošanas lūgumā Vējonim raksta Latkovskis.

Latkovskis norāda, ka Bērziņš pašreiz atrodas cietumā Čehijā, ka viņa lietas virzība esot apstājusies un ka uzturēšanās cietumā esot ciešanu pilna dzīve pašam Bērziņam un viņa tuviniekiem. “Izveidojusies notikumu gaita simboliski spilgti reprezentē strupceļā nonākušo konfrontāciju starp tautu un varu, starp taisnīgumu un tiesiskumu, starp likuma garu un burtu,” uzskata politiķis.

Kā izteicies Latkovskis, ja arī Bērziņa rīcībā varot saskatīt likumpārkāpuma pazīmes, reizē esot svarīgi apzināties situācijas kontekstu. “Viņa rīcība bija godīga un taisnīga cilvēka emocionāla reakcija situācijā, kad tauta redz, ka ar tiesiskiem un likumpaklausīgiem līdzekļiem nav iespējams novērst ietekmīgu politiskās elites pārstāvju antidemokrātisko visatļautību,” lūgumā Valsts prezidentam uzsver deputāts.

“Par dziļu nožēlu Latvijas tautai šo tiesiskuma un demokrātijas bezspēcību vērojām arī bēdīgi slaveno “Rīdzenes sarunu” epopejas turpinājumā. Šāda notikumu gaita tikai padziļina plaisu starp tautu un varu,” secinājis Latkovskis.

Viņš norāda, – ja kāds uzskata, ka Bērziņam bija jāizcieš sava soda tiesa, tad tagad ir uzskatāms, ka viņam “ciešanu jau ir bijis pārpārēm”. Kopumā Bērziņš esot sevi pierādījis kā krietns pilsonis, sabiedriski radoša personība un gādīgs daudzbērnu ģimenes tēvs, uzskata Latkovskis.

Jau ziņots, ka Bērziņam par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Tiesa Bērziņam piesprieda arī Valsts probācijas dienesta (VPD) uzraudzību, tomēr viņš to nepildīja, VPD neieradās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja jau ar reālu brīvības atņemšanu.

Šajā brīdī Bērziņš izšķīrās pamest Latviju, pēc paša vārdiem, dodoties “politiskajā trimdā”. Šādos apstākļos Bērziņš 2016.gada sākumā tika izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz 2017.gada pavasarī viņš tika aizturēts Čehijā.

Bērziņš nevēlējās tikt izdots Latvijai, tāpēc juridiski apstrīdēja šo ieceri un Čehijā lūdza politisko patvērumu, paziņojot, ka kriminālprocess pret viņu ir politizēts, turklāt viņš esot saņēmis fiziskas izrēķināšanās draudus gadījumā, ja Latvijā nonāks ieslodzījuma vietā. Čehijas Augstākā tiesa pērn atstāja spēkā Čehijas tiesas lēmumu par Bērziņa izdošanu Latvijai, tomēr šis spriedums ir pārsūdzēts Čehijas Konstitucionālajā tiesā.

Šā gada februārī Bērziņa pārstāvji paziņoja, ka viņš Čehijas cietumā esot ticis piekauts. Bērziņa advokāts Jānis Mucenieks vērsās pie Valsts prezidenta, Augstākās tiesas priekšsēdētāja Ivara Bičkoviča un ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera ar lūgumiem atbrīvot Bērziņu no viņam piemērotā brīvības atņemšanas soda, jo Bērziņa atrašanās Čehijas cietumā jau pārsniedzot “jebkādu samērīga soda mēru par Bērziņa veiktajām darbībām 2009.gada 13.janvārī”.

3 komentāri