Saeimas deputāti Kultūras ministrijai un mediju uzraugiem pārmet neizdarību Kremļa propagandas ierobežošanā

1 komentārs

Pamatīgu Saeimas deputātu neapmierinātību izpelnījusies Kultūras ministrija un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), kas noteiktajā laikā nav sagatavojušas priekšlikumus Latvijas informatīvās telpas aizsardzībai no Krievijas propagandas.

Pēc komisijas sēdes deputāti ierēdņu darbu novērtēja kā “bezzobainu”. Savukārt kā labais piemērs minēta Lietuva, kas par valstij nedraudzīga satura pārraidīšanu TV operatoriem piemēro bargus sodus.

Jautājums par atsevišķu krievu valodā raidošu televīzijas kanālu pārkāpumiem Saeimas Nacionālā drošības komisija skatīja jau pirms trim nedēļām, kad tika diskutēts arī par NEPLP tiesībām šo kanālu retranslēšanu uz laiku apturēt. Uz trešdienas, 2. maija, sēdi mediju uzraugam un Kultūras ministrijai bija jāsagatavo priekšlikumi Latvijas informatīvās telpas aizsargāšanai. Šis uzdevums izpildīts nav.

Mediju uzrauga vadītāja Dace Ķezbere gan uzsver, ka šodien piedāvāti kopumā astoņi dažādi priekšlikumi. Deputātu pārmetumiem esot citi iemesli.

“Viņu galvenais mērķis bija dzirdēt, ka mēs rītā slēgsim Krievijas propagandas kanālus. Mēs to nevaram apsolīt rītā uz pusdienlaiku, jo mums ir jāiziet visas tās procesuālās darbības, ko paredz likumdošana, un tās diemžēl nav tik ātras, kā varētu vēlēties deputāti,” skaidro Ķezbere.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa skatījumā, – rūpīgi jāizvērtē, ko atļaut vai aizliegt. Svarīgi esot sabiedrībā paaugstināt kritiskās domāšanas līmeni.

Nacionālā apvienība Kremļa propagandas apkarošanā tikmēr vērsusies pie Rīgā bāzētā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra, lūdzot izvērtēt Latviju nomelnojošo filmu, kas tika demonstrēta Vācijas televīzijas kanālā “Arte”.

Jāpiebilst, ka viens no jautājumiem, kam deputāti meklē risinājumu, ir Krievijas propagandas kanālu izslēgšana no televīziju operatoru pamatpaketēm. Vienlaikus tiek apsvērta iespēja informatīvās telpas aizsargāšanas regulējumu pārņemt no Lietuvas, kas par Krievijas propagandas translēšanu ieviesusi pamatīgus sodus.