Saeimas deputāti atsakās no plāniem grozīt svinamo dienu datumus

5 komentāri

Trešdien, 16. maijā, Saeimas atbildīgajā komisijā turpinājās diskusijas, kas tika iesāktas jau pirms pāris nedēļām – par to, vai Latvijā būtu jāmaina un jāpapildina oficiāli atzīmējamo dienu saraksts.

Šī diskusija pirms kāda laika sākās salīdzinoši nevainīgi – ar ideju, ka 11. novembrim būtu jābūt brīvdienai. Taču tam sekoja vēl gūzma citu priekšlikumu par to, kā mainīt brīvdienu kalendāru. Beigu beigās, tika nolemts šo diskusiju pagaidām nolikt malā, lai neradītu nevajadzīgu jucekli tieši vēlēšanu priekšvakarā.

Neilgi pirms Saeimas vēlēšanām, atverot likumu, lai Lāčplēša dienu padarītu par oficiālu brīvdienu, tika atvērta “Pandoras lāde”, – tā Saeimas atbildīgas komisijas sēdē trešdien paziņoja Artuss Kaimiņš. Viņš atsauca pats savu ideju par svētku kalendāra grozīšanu un aicināja kolēģus darīt tāpat.

“Ja jūs kaut ko tādu gribat darīt, dariet to nākamajā sasaukumā, pašā pirmajā dienā, tikko kā esat ievēlēti nevis četrus mēnešus pirms vēlēšanām. Un atsauciet deputāti pārējie lūdzu savus priekšlikumus, lai šis jautājums tiktu noņemts vispār nost no darba kārtības,” stāsta Kaimiņš.

Viņa atsauktais priekšlikums gan bija nevis pielikt klāt jaunu brīvdienu, bet atteikties no brīvdienas 1. maijā, kas ir vienlaikus Darba svētki un Satversmes sapulces sasaukšanas gadskārta. Tādējādi viņš gribēja kompensēt Lāčplēša brīvdienu. Kaimiņa piemēram sekoja arī Ilmārs Latkovkis, kurš bija piedāvājis iemainīt 4. maija brīvdienu, kad Latvija pieņēma neatkarības atjaunošanas deklarāciju pret 21. augustu, kad neatkarība tika faktiski atjaunota.

Tikmēr deputāts Askolds Kļaviņš paziņoja, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās nepiedalīsies un viņam nav jāseko kolēģu piemēram. Viņš vēlējās atteikties no Jāņu svinēšanas 24. jūnijā, aizstājot tos ar brīvdienu īstajos, astronomiskajos vasaras saulgriežos, kas ir dažas dienas agrāk. Tad svinējuši esot senlatvieši, un 24.datums tauta iegājies tikai, lai apietu kristīgās baznīcas liegumu uz pagāniskiem svētkiem, jo baznīca 24. jūnijā atzīmē Jāņa kristītāja dzimšanu.

Kļaviņš skaidro: “Tas ir mūsu zemes ritms, kad ir visgarākā diena un visīsākā nakts, un senči šos svētkus svinēja dažādu iemeslu dēļ, ne tikai reliģisku…”

Tomēr šai deputāta iecerei iebilda pat viņa paša partijas biedri un tā tika noraidīta.

Vienlaikus deputāti atbalstīja virkni jaunu atzīmējamo dienu, kas nav brīvdienas, iekļaušanu kalendārā. Piemēram, 6. aprīlis varētu kļūt par Sporta dienu, bet 6. jūlijs par Aviācijas darbinieku dienu. Tautas kalpi gan neaizmirsa pakurnēt, ka šādas atzīmējamās dienas tiek piešķirtas katram, kurš spējis paprasīt, jo stingru kritēriju, pēc kuriem tās noteikt, likumā nav.