Saeimas deputāti aicina veikt visaptverošas revīzijas Rīgas domes kapitālsabiedrībās

1 komentārs

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti, kuri seko līdzi nodokļu maksātāju naudas tērēšanas lietderībai, ir pārliecināti, ka līdzīgi kā “Rīgas satiksmē”, arī citās Rīgas domes kapitālsabiedrībās būtu steidzami jāveic naudas izsaimniekošanas audits. 

SIA “Rīgas Satiksme” valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis otrdien, 26. martā, pamatīgi nokaitinājis Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputātus, jo atteicies deputātiem izsniegt auditoru nu jau skandalozo ziņojumu par situāciju Rīgas domes kapitālsabiedrībā. Saeima lūgs par pašvaldībām atbildīgajai ministrijai sniegt atzinumu, cik tiesisks ir šis liegums. Vienlaikus arī Saeimas deputāti aicina veikt visaptverošas revīzijas Rīgas domes kapitālsabiedrībās.

Saeimas deputāti uzskata – pēc “Rīgas satiksmes” nebūtu pārsteiguma arī citās kapitālsabiedrības atklāt koruptīvas iezīmes, izsaimniekošanu ar aizdomīgiem iepirkumu līgumiem, kā arī partiju “Saskaņa” un “Gods Kalpot Rīgai” ielikteņus ar fiktīvu nodarbinātību.

Kaspars Ģirģens
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs (KPV LV)

Kā “Rīgas Ūdens” un Rīgas Namu pārvaldnieks, Rīgas Centrāltirgus, un mums pastāv tādas bažas, ka tur arī varētu būt korupcija, un arī tur redzam, ka deputāti tiek nodarbināti kā konsultanti. Tāpat arī ir runa par “Rīgas Mežiem” – par nesaimniecisku un nelietderīgu naudas izsaimniekošanu.

Savukārt Saeimas deputāte Juta Strīķe (JKP) norādīja: “Kur aiziet rīdzinieku nauda – kāds ir tiesiskuma un faktiskais stāvoklis. Vai nebūs tā, ka “Saskaņa” izzags gandrīz visu un tad nometīs to varu pie kājām – dariet, ko gribat, ar šo visu bankrotējušo Rīgas domi.”

Saeimas deputāti aicina par pašvaldībām atbildīgo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) pēc iespējas ātrāk rast iespēju veikt auditu Rīgas domes kapitālsabiedrībās. VARAM ministrs gan neredz nepieciešamību pieaicināt auditorkompānijas kā ārpakalpojumu veicējus līdzīgi, kā tas bija “Rīgas satiksmē”.

Juris Pūce
VARAM ministrs (“Attīstībai/Par!”)

Revīziju pašvaldību kapitālsabierībās var veikt Valsts kontrole, un viņi to arī dara. Mums nav jādublē citas valsts pārvaldes iestādes funkcijas. Manuprāt, Valsts Kontrole ļoti labi strādā un Rīgas pašvaldībā atklājusi daudzas nopietnas lietas.

Tikmēr Nila Ušakova (“Saskaņa”) liktenis varētu izšķirties jaunnedēļ, sola ministrs. Viss esot atkarīgs no Ušakova sniegtajiem rakstiskajiem paskaidrojumiem uz ministrijas atklātajiem 12 pārkāpumiem. Daži esot ļoti kritiski.

“Nauda no Rīgas dome vienkārši tika pārskaitīta “Rīgas satiksmei”, kapitālā nenonāca, un tika vienkārši iztērēta. Tādā veidā rīdzinieki kā nodokļu maksātāji ir zaudējuši 30 miljonus eiro vērtu pašvaldības mantu, proti, tiesības pēc tam no “Rīgas satiksmes” šī kapitāla atgriešanu. Tas ir ļoti nozīmīgs pārkāpums,” norādīja Pūce.

Esot jau gan skaidrs, ka Rīgas dome visa netiks atlaista. Runa esot tikai par iespējamu Ušakova atstādināšanu. Tikmēr atsevišķi Saeimas deputāti to sauc par nepietiekamu rīcību cīņai pret partiju “Saskaņa” un “Gods Kalpot Rīgai” izveidoto varas astoņkāji.

1 komentārs