Saeimā “vārdu kaujas” par ieceri nepilsoņiem piešķirt īpašu kara veterānu statusu

1 komentārs

Ceturtdien, 2. novembrī, parlamentā notika arī emocionāli piesātinātas debates par jūtīgo Otrā pasaules kara tematu.

Tautas kalpi sprieda par īpašu kara veterāna statusa piešķiršanu un par to, vai tādu Latvijas vārdā vajadzētu piešķirt arī nepilsoņiem. Par spīti “vārdu kaujām”, veterāniem jaunais statuss materiālus ieguvumus nesola, vien atzinību un nozīmīti.

Likumprojektu par Otrā pasaules kara dalībnieku statusu atbildīgā Saeimas komisija vētīja pusotru gadu. Tā mērķis ir novērtēt to Latvijas pilsoņu nopelnus, kuri Otrā pasaules kara laikā citu valstu militāro vienību sastāvā piedalījās bruņotā cīņā pret PSRS vai nacistisko Vāciju. Partijas “Saskaņa” deputāts Igors Pimenovs aicināja likuma normas attiecināt arī uz nepilsoņiem.

Pēc Pimenova teiktā, likuma normām nekvalificējas aptuveni 90% Latvijā dzīvojošu sirmgalvju, kuri karoja pret nacistisko Vāciju Otrā pasaules karā uzvarējušās PSRS armijā. Vairums deputātu gan uzskatīja, ka nevar vilkt vienlīdzības zīmi starp pirmās Brīvvalsts pilsoņiem, kurus pretlikumīgi iesauca armijā un karavīriem, kas piedalījās Latvijas okupācijā.

Likumā sirmgalvjiem tiek solīta apliecība un īpaša nozīmīte, kā arī visai nekonkrēti runā par pašvaldību iespējām sniegt veterāniem atbalstu. Tāpēc likuma parādīšanās vairāk saistīta ar Saeimas priekšvēlēšanu ciklu, kas parlamentā uzņem apgriezienus.

1 komentārs