Saeimā sāk skatīt Diasporas likumu, kas palīdzēšot veicināt remigrāciju

2 komentāri
Saeimā sāk skatīt Diasporas likumu, kas palīdzēšot veicināt remigrāciju
Foto: f64

Izvērtēšanai Saeimā nodots arī kāds pavisam jauns likumprojekts – par diasporu. Iecerēts, ka šajā dokumentā beidzot izdosies ietvert visu to plašo problēmu loku, ar ko saskaras ārzemēs dzīvojošie Latvijas valstspiederīgie. Likumprojekts arī esot tapis, sadarbojoties ar latviešiem ārzemēs, tāpēc deputāti paļaujas, ka tas atbildīs reālajām vajadzībām un palīdzēs dzimtenē atgriezties vismaz daļai aizbraucēju.

Ārpus Latvijas mīt 370 000 mūsu valstspiederīgo, kurus valsts uzlūko kā diasporu. Lai gan daudz runāts par reemigrācijas plāniem un aizbraukušo aicināšanu atgriezties, normatīvo aktu jomā valdījis zināms haoss.

“Līdz šim valsts politika bijusi sadrumstalota dažādās valsts pārvaldes nozarēs. Nav bijusi sistemātiska un vienojoša politika, kā rezultātā šī likumprojekta mērķis ir definēt, kas ir diaspora,” saka Saeimas deputāts Rihards Kols (NA).

Konsultējoties ar pašu diasporu, izstrādātajā likumprojektā būs atrunāts, kā stiprināt aizbraukušo saites ar Latviju un kā palīdzēt tiem, kuri nolēmuši atgriezties. Likuma pirmās trīs daļas ir par atbalstu latviskās identitātes uzturēšanai, piemēram, nedēļas nogaļu vai vasaras vidusskolu nodrošināšanu, vai ārvalstīs dzīvojošo latviešu dalību vēlēšanās.

Savukārt ceturtā daļa paredz atbalstu tiem, kas vēlas atgriezties – nosaka, ka būs nodrošināta iespēja savlaicīgi reģistrēt bērnus bērnudārzā vai skolā pirms faktiskās atgriešanās Latvijā, tiks palīdzēts ar latviešu valodas apguvi, darba atrašanu, atrisināti ar dzīvesvietas deklarāciju saistītie šķēršļi. Piemēram, izveidots mehānisms, ka ārvalstīs strādājošie varētu uz gadu iesaistīties un strādāt valsts pārvaldē. Šī iespēja varētu būt vilinoša tiem, kuri strādā Eiropas Savienības iestādēs.

“Diaspora pati ir iesaistīta tā izstrādē un tas atbilst diasporas pārstāvju definētajām problēmām un vajadzībām. Šobrīd tā ir. Lai tas nekļūst par priekšvēlēšanu likumu, par juridiskās normas likumu un tehnisko iebildumu likumu,” norāda Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V).

Pirmajā lasījumā likumprojektu skatot, lielas diskusijas neradās. Otrajā lasījumā gan varētu būt izmaiņas. “Vajadzēs atgriezties pie definīcijām, vismaz attiecībā par diasporu. Sašaurinot, ka diaspora ir Latvijas pilsoņi, viņu ģimenes locekļi, kuri jūt piederību Latvijas valstij,” teic deputāts Jānis Dombrava (NA).

Likumprojektā arī iekļauts nosacījums, ka reemigrācijas koordinācijai tiktu izveidots nacionālais kontaktpunkts un reģionālais koordinatoru tīkls, bet valsts un pašvaldības palīdzētu meklēt mājokļus.