Saeima saglabā samazināto PVN svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem; noraida PVN atcelšanu sejas maskām

Pievienot komentāru
Saeima saglabā samazināto PVN svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem; noraida PVN atcelšanu sejas maskām
VLADISLAVS PROŠKINS / F64

Saeimas deputātu vairākums šodien noraidīja opozīcijas politiķu priekšlikumu atteikties no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) medicīniskajām un higiēniskajām sejas maskām.

Minēto priekšlikumu, ko deputāti iesniedza grozījumiem PVN likumā, kas ietverti nākamā gada budžetu pavadošo likumprojektu paketē, noraidīja vairākums parlamentāriešu.

Deputātes Jūlija Stepaņenko un Karina Sprūde rosināja likumā noteikt, ka nodokļa nulles procentu likmi piemēro tādām mutes un deguna aizsegu piegādēm, kas ir sertificētas medicīniskās maskas, nemedicīniskās (higiēniskās vai auduma) sejas maskas, sejas vairogi.

Stepaņenko skaidroja, ka, ja cilvēkiem ir pienākums Covid-19 laikā nēsāt sejas maskas vairumā sabiedrisko vietu, tās būtu jāpadara pieejamākas, atsakoties no PVN likmes piemērošanas šīm precēm.

Arī deputātes Aldus Gobzems pauda, ka, ja sejas maskas nevar nodrošināt visiem iedzīvotājiem bez maksas, tad vismaz būtu jāpanāk, ka par tām netiek iekasēts PVN.

Turpretī grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, kas paredz vienkāršot PVN piemērošanu, kā arī turpmākos trīs gadus piemērot samazināto PVN 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja.

Finanšu ministrijā (FM) iepriekš skaidroja, ka grozījumu mērķis ir precizēt PVN regulējumu, lai vienkāršotu PVN piemērošanu, samazinātu administratīvo slogu un izmaksas, novērstu interpretācijas iespējas, saskaņotu PVN regulējumu ar citos normatīvajos aktos pieņemtu regulējumu un veicinātu PVN sistēmas darbību, atgriežot nodokļu maksātājiem pārmaksāto PVN summu.

Tāpat ar grozījumiem likumā līdz 2023.gada 31.decembrim saglabāta PVN samazinātā likme 5% apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, lai veicinātu augļkopības un dārzeņkopības nozaru attīstību, mazinātu ēnu ekonomiku, palielinātu legālajā tirgū darbojošos komersantu konkurētspēju, kā arī veicinātu svaigu augļu, ogu un dārzeņu patēriņu.

Lai samazinātu administratīvo slogu nodokļu maksātājiem un vienlaikus efektivizētu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izmaksas, ar noteikts viens veids, kādā PVN maksātājam tiek paziņots lēmums par tā reģistrāciju VID PVN maksātāju reģistrā.

Tāpat ar likuma grozījumiem noteikts no 2021.gada un turpmāk saglabāt Covid-19 izraisītās krīzes laikā noteikto 30 dienu termiņu PVN pārmaksas izvērtēšanai un atmaksai, tādējādi veicinot savlaicīgu naudas līdzekļu atgriešanu PVN maksātājiem.

Minētie grozījumi ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu paketes.