Saeima otrajā lasījumā tomēr aizliedz savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā

Pievienot komentāru
Saeima otrajā lasījumā tomēr aizliedz savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā
Foto: LETA

Saeimas sēde šorīt sākās ar lielu jezgu pie tās nama – tur prāvā skaitā atkal bija pulcējušies dzīvnieku aizstāvji, kurus bija uztraucis Saeimas Tautsaimniecības komisijas lēmums tomēr atļaut cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus. Viņiem pretī tradicionālā cirka aizstāvji, kuri apgalvo, ka oponenti tikai nomelno šo mākslas veidu. Šoreiz uzvaru gan svinēja dzīvnieku draugi – Saeimas deputāti atbalstīja savvaļas dzīvnieku izmantošanas cirkā aizliegumu. Tas gan vēl nav gala lēmums.

Pie Saeimas nu jau kārtējo reizi šorīt pulcējušies gan tie, kas atbalsta, gan tie, kas iebilst pret savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā. Un dzīvnieku tiesību aizstāvju tāpat kā iepriekš ir vairāk, viņi ir skaļāki, un viņi ir aktīvāki.

Armands,
dzīvnieku aizstāvis

Es uzskatu, ka dzīvniekiem nav jābūt ieslodzījumā. Cilvēkiem nevajadzētu tos izmantot savtīgiem nolūkiem, peļņai un izklaidei

Dzīvnieku aizstāvju nometnē lielākoties ir jaunieši. Viņi uzstāj, ka cirks dzīvniekiem nesagādā nekādu prieku, un to izmantošana izrādēs nav nekas cits kā viņu mocīšana cilvēku izklaides un peļņas vārdā. Protestētāji šorīt īpaši izcēla Saeimas deputāti Jūliju Stepaņenko, piemēram, uz plakātiem jautājot – Jūlija, kādēļ tik nežēlīga? Viņa ir iesniegusi likuma grozījumus, kuri paredz, ka cirkā nedrīkstēs izmantot tikai savvaļā dzimušus dzīvniekus. Savukārt, ja lācis tīģeris vai zilonis dzimis jau nebrīvē, tad viņam var likt stāvēt uz galvas vai braukt ar divriteni.

”Tas ir pilnīgi neloģiski, jo nebrīvē dzimis dzīvnieks, viņš alkst brīvību tieši tāpat kā brīvībā dzimis,” norādīja dzīvnieku aizstāve Rasma.

Video

Spītējot dzīvnieku aizstāvju iebildumiem, Saeimas Tautsaimniecības komisija pagājušonedēļ atbalstīja šo Stepaņenko rosināto likuma versiju.

Aivars Andersons
Biedrības ”Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētājs

Tautsaimniecības komisija ir atbalstījusi neargumentētu viedokli. Un mēs esam šeit, lai aicinātu Saeimu atbalstīt zinātniskos faktos un ekspertu viedoklī pamatotu uzskatu par savvaļas sugu dzīvniekiem. Jo ja tiks pieņemti deputātes Stepaņenko priekšlikumi, tad nekas šajā likumā nemainīsies un šie te savvaļas dzīvnieki turpinās cirkos ciest tāpat kā līdz šim.

Tikmēr cirka mākslas atbalstītāju pulciņš centās garāmgājējus pārliecināt par pretējo. Viņi gan paļāvās tikai uz plakātiem, interviju sniegšanu atstājot akcijas organizatores ziņā.

Snežana Grigori-Škode
Rīgas Cirka atbalsta biedrības valdes locekle

Mēs gribam, lai dzīvnieki, ne tikai savvaļas dzīvnieki un visi, kas ir dzīvnieki, ne tikai savvaļas, bet arī mājas, lai būtu viņi Cirka izrādēs

Cirka aizstāvjiem pievienojās arī ļoti regulāri pie Saeimas viens pats protestējošais Sigurds Graudiņš. Viņš centās ar pats savu skaņas pastiprināšanas iekārtu iztraucēt dzīvnieku aizstāvju saukļus.

Viņam gan nebija atļaujas tās izmantošanai, tādēļ pēc policistu aizrādījuma skaņa apklusa. Asi strīdi gan turpinājās arī pēc protesta akcijas, tagad jau Saeimas tribīnē

Jūlija Stepaņenko
Saeimas deputāte

Kolēģi, necenzēsim cirka programmu, tas nav Saeimas uzdevums, Saeimas uzdevums ir tieši noteikt labturības prasības, lai dresētāji varētu strādāt ar dzīvniekiem, un mēs visi būtu droši, ka dzīvniekiem viss ir kārtībā.

Tikmēr deputāte Inguna Rībena debatēs retoriski vaicāja: ”Vai tiešām deputāti uzskata, ka nebrīvē dzimušam tīģerim vai zilonim bakstīšana ar iesmu sāp mazāk nekā brīvībā noķertam?”

Beigu beigās deputātu vairākums tomēr nosliecās par labu dzīvnieku izmantošanas aizliegumam. Par likumprojektu parlamentam gan būs jābalso vēlreiz, trešajā un pēdējā lasījumā.

Foto

Lasi vēl