Saeima noraida Valsts prezidenta iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu; Vējonis pauž nožēlu par deputātu lēmumu

Pievienot komentāru

Ceturtdien, 21. septembrī, Saeima pēc spraigām debatēm tomēr noraidīja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu.

Pēc Nacionālās apvienības iebildumiem, bažās par valdības stabilitāti, koalīcija ieceres tālāko virzību nobremzēja. Vējonis, kurš šobrīd atrodas komandējumā ASV, izteica nožēlu par Saeimas lēmumu.

SKDS maijā veiktā aptauja liecina, ka 76% valsts iedzīvotāju atbalsta automātisku pilsonības piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem. Valsts prezidents šādu iniciatīvu iesniedza apstiprināšanai Saeimā.

Ceturtdien deputāti lēma par Vējoņa iniciatīvas nodošanu izskatīšanai Saeimas komisijās. Kategoriski pret iestājās Nacionālās apvienības deputāti. Jau tagad pat vienam vecākam nepilsonim pietiek pateikt “jā”, un bērnam tiek piešķirta pilsonība.

Edvīns Šnore
Saeimas deputāts

Tas, kādā veidā šis likumprojekts tiek dzīts cauri arvien vairāk liek domāt, ka pamatā šim likumprojektam nav sabiedrības intereses, bet gan drīzāk izskatās, ka darīšana šeit ir ar iepriekš apsolītu pakalpojumu apmaiņā pret “Saskaņas “balsīm esošā prezidenta ievēlēšanā.

Opozīcija kaunināja valdošos, uzsverot, ka varas partijas nevēlas atteikties no padomju mantojuma.

Gunārs Kūtris
Saeimas deputāts

Latvijas valsts 27 gadus lemj par to, ka mēs gribam atražot okupācijas režīma sekas. 1995. gada likumā ir rakstīts, ka nepilsonis ir Latvijā dzīvojošais bijušais PSRS pilsonis. Tātad mēs sākām, ka mums vēl ir bijušās PSRS pilsoņi.

Saeimas deputātu vairākums noraidīja prezidenta nepilsoņu iniciatīvas tālāku virzību Saeimā. Pret balsoja 38 parlamentārieši no Nacionālās apvienības, ZZS, partijas “Vienotība” biedri gan balsoja pret, gan atturējās. Iniciatīvu atbalstīja opozīcija un no partijas “Vienotība” aizgājušie biedri.

Augusts Brigmanis
Saeimas ZZS frakcijas vadītājs

Vecākiem, aizpildot anketu, ir iespējas reģistrēt savu bērnu par Latvijas pilsoni. Mēs painteresējāmies, kāpēc viņi to nedara, un iemesls ir vienkāršs, – vīzas uz Krieviju.

Andrejs Judins
“Vienotības” frakcijas deputāts

Bērni, kuri pat vēl nav dzimuši un piedzims, nav bijušie PSRS pilsoņi un ir ļoti dīvaini, ka daži no viņiem dabūs šādu statusu.

Valsts prezidents, kurš pašlaik atrodas vizītē ASV, ar preses sekretāra starpniecību pauda nožēlu par Saeimas vairākuma lēmumu. Lēmums pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem bērniem tuvākā vai tālākā nākotnē noteikti būs jāpieņem.  Tas esot padomju mantojums, kas traucē Latvijai iet uz priekšu.

Jānis Siksnis
Valsts prezidenta padomnieks preses jautājumos

Valsts prezidents ir pārliecināts, ka Saeima ir tikai atlikusi šī lēmuma pieņemšanu.Lēmums pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem bērniem tuvākā vai tālākā nākotnē noteikti būs jāpieņem. Tas ir padomju mantojums, kas traucē Latvijai iet uz priekšu.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka nepilsoņa statuss pērn piešķirts 52 bērniem.