Saeima noraida opozīcijas rosinājumu uzdot valdībai pārskatīt tirdzniecības ierobežojumus

0 Komentāru
Saeima noraida opozīcijas rosinājumu uzdot valdībai pārskatīt tirdzniecības ierobežojumus
IEVA LENIŠA/LETA

Saeima šodien noraidīja opozīcijas deputātu iesniegto lēmumprojektu par uzdevumu Ministru kabinetam pārskatīt ārkārtējās situācijas laikā noteiktos tirdzniecības ierobežojumus, nodrošinot saprātīgu un izsvērtu lēmumu pieņemšanu ilgtermiņā.

Par uzdevumu valdībai balsoja 39 deputāti, bet pret bija 46 deputāti.

Debatēs opozīcijas pārstāvji veltīja asu kritiku valdībai par opozīcijas parlamentāriešu ieskatā nesaprātīgiem vairākiem tirdzniecības ierobežojumiem, kas apgrūtina cilvēku dzīvi.

Ieskaties arī šeit: Ekonomikas ministrija gatava virzīt visu veikalu atvēršanu

Kā ziņots, iepriekš Saeimas Amatniecības un mazās uzņēmējdarbības apakškomisijas sēdē viena no lēmumprojekta iesniedzējām, deputāte Jūlija Stepaņenko vairākkārt apgalvoja, ka neesot nekādas informācijas par ieviesto ierobežojumu ietekmi uz saslimstības rādītājiem.

Tirdzniecības ierobežojumiem jābūt skaidri pamatotiem, un regulāri būtu jāizvērtē, kādu iespaidu tie atstāj uz Covid-19 saslimstības mazināšanos Latvijā, izriet no vairāku Saeimas deputātu paustā apakškomisijas sanāksmē.

Uzdevumu iesniedza pie frakcijām nepiederošie deputāti Stepaņenko, Aldis Gobzems, Evija Papule, Karīna Sprūde, Ļubova Švecova, Andris Kazinovs un Vjačeslavs Dombrovskis, kā arī Zaļo un zemnieku savienības deputāti Armands Krauze, Edgars Tavars un Viktors Valainis.

Dokumentā deputāti cita starpā norādījuši, ka Saeimai un valdībai nav aktuālo pētījumu, kas pamatotu konkrēto preču pārdošanas, vai tirdzniecības vietu darbības aizliegumi, kā arī nav datu, kas apliecina tirdzniecības vietās ieviesto ierobežojumu efektivitāti cīņā pret Covid-19 izplatību Latvijā. Tādēļ deputāti prasa Ministru kabinetam nekavējoties pārskatīt rīkojumā par ārkārtējo situāciju noteiktos papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām, savā lēmumā vadoties no samērīguma principa, paredzot saprātīgu līdzsvaru starp epidemioloģisko drošību, darba vides prognozējamību un iedzīvotāju tiesībām uz savu ikdienas pamatvajadzību nodrošināšanu.

Tāpat deputāti prasa veikt ārkārtējās situācijas tiesiskā regulējuma ietekmes uz tautsaimniecību izvērtēšanu, aprēķinot visu ieviesto ierobežojumu lietderīgumu un nozīmi epidemioloģiskās drošības stiprināšanai, ilgtermiņā lēmumus par ierobežojumiem balstot secinājumos par iepriekšējā perioda aizliegumiem un to efektu uz tautsaimniecību un epidemioloģisko situāciju.

Lēmumprojektā no valdības tiek arī prasīts katras 14 dienas pēc jauna ierobežojuma ieviešanas vai atcelšanas sniegt Saeimai ziņojumu par secinājumiem un ietekmi uz tautsaimniecību un epidemioloģisko situāciju. Deputāti arī pieprasa aizsargāt mazos tirgotājus.

Jau vēstīts, ka koalīciju veidojušās partijas pirmdien vēl nevienojās par mazo veikalu atvēršanu reģionos, tomēr diskusijas par to ir sāktas. Ziņots arī, ka no 8.februāra ir pastiprinātas drošības prasības tirdzniecībā un paplašināta preču pieejamība klātienē.

Tirdzniecību klātienē ar visu preču sortimentu var nodrošināt veikali, kuros pārtika veido ne mazāk kā 70% no preču sortimenta, kā arī veikali, kuros tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% apmērā no preču sortimenta. Darboties varēs arī grāmatnīcas. Klātienes tirdzniecība pilnā apmērā notiek aptiekās, tostarp veterinārajās aptiekās, optikas veikalos un degvielas uzpildes stacijās. Pārējās tirdzniecības vietas klātienē nedrīkst strādāt jau kopš pagājušā gada 19.decembra.

Lasi vēl: 

0 Komentāru