Saeima konceptuāli atbalsta grozījumus, kas paredz iespēju mantot 2. pensiju līmeņa uzkrājumus

4 komentāri

Ceturtdien, 2. novembrī, Saeimā norisinājās pašreizējiem un nākotnes pensionāriem svarīgas diskusijas.

Saeima konceptuāli atbalstījusi Valsts fondēto pensiju likuma grozījumus, kas paredz iespēju mantot otrā pensiju līmeņa uzkrājumus, ja iemaksu veicējs ir miris pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Deputāti cer, ka mantošanas iespēja veicinās strādājošo interesi par uzkrājumu veidošanu. Lai nesagrautu pensiju sistēmu, – par mantošanas niansēm gan vēl gaidāmas nopietnas diskusijas.

Grozījumus valsts fondēto pensiju likumā iesniegusi opozīcijas partija “No sirds Latvijai”.  Tie paredz uz pusi samazināt atlīdzību, kuru saņem bankas par otrā pensiju līmeņa līdzekļu pārvaldīšanu. Pašlaik Latvijā šī komisija ir nesamērīgi augsta. Tāpat cilvēkiem paredzēts dot iespēju izvēlēties vairākus ieguldījumu plānus, kuros vienlaikus investēt, jo tagad izvēle reducēta uz tikai vienu naudas ieguldījuma stratēģiju. Savukārt būtiskākās izmaiņas paredz iespēju uzkrāto pensiju mantot priekšlaicīgas nāves gadījumā.

Inguna Sudraba
Saeimas deputāte (NSL)

Šis jautājums par mantošanas tiesībām ir svarīgs, lai no civiltiesisko attiecību viedokļa cilvēkiem būtu interese ieguldīt līdzekļus, zinot, ka šie līdzekļi paliek viņu mantinieku rīcībā visās dzīves situācijās.

Ideju ļaut laulātajam partnerim, bērniem vai vecākiem atstāt mantojumā pensijas uzkrājumu Saeima atbalstīja lielā vienprātībā. Jāpiebilst, ka šobrīd 2. pensiju līmeņa uzkrājums nāves gadījumā nonāk kopējā katlā pašreizējo pensionāru pensiju izmaksai. Eksperti mantošanas ideju kopumā atbalsta, taču ar nosacījumu, ja naudu neļauj izņemt no pensiju sistēmas, kas to varētu sagraut.

Edgars Voļskis
Ekonomikas zinātņu doktors

Ir svarīgi, lai šie līdzekļi, kas tiek uzkrāti kā publiskie nevis privātie, paliktu otrā pensiju līmeņa ietvaros. Mantojuma objekts var būt tikai otrā pensiju līmeņa kapitāls, nevis naudas līdzekļi. Tā ir diezgan būtiska atšķirība. Brīdī, kad jūs šo pensiju mantojat, jūs nevarat to izmantot kā naudas līdzekļus, tā nenonāk kā skaidra nauda jūsu bankas kontā.

Pēc Voļska teiktā, mantotu otrā pensiju līmeņa kapitālu var izmaksāt tikai kā vecuma pabalstu. Ar to tas atšķiras no trešā līmeņa, kas ir brīvprātīgs uzkrājums, un, sasniedzot noteiktu vecumu, īpašnieks to var izlietot, kā pašam tīk. Par veidu, kā mantojuma tiesības uz pensiju varēs realizēt, deputāti spriedīs, gatavojot priekšlikumus 2. lasījumam.

4 komentāri