Saeima atbalsta rosinājumu, ka jaunās kadastrālās vērtības stāsies spēkā 2025.gadā

1 komentārs
Saeima atbalsta rosinājumu, ka jaunās kadastrālās vērtības stāsies spēkā 2025.gadā
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Saeima 22.aprīlī otrajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, ka jaunās kadastrālās vērtības stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī.

Parlamentam par šiem grozījumiem vēl būs jābalso galīgajā lasījumā.

Iepriekš pirmajā lasījumā attiecīgajā likuma normā bija paredzēts noteikt, ka jaunās, vēl aprēķināmās kadastrālās vērtības izmantos aprēķinam no 2026.gada 1.janvāra. Taču tagad šī norma mainīta un gaidāmā jaunā kadastrālo vērtību bāze kadastrālo vērtību aprēķinam stāsies spēkā ar 2025.gada 1.janvāri.

Grozījumi paredz noteikt uzdevumu Ministru kabinetam līdz 2021.gada 1.novembrim apstiprināt nekustamā īpašuma nodokļa pilnveides risinājumus, kas paredz mājokļa atbrīvošanu no nekustamā īpašuma nodokļa un nodokļa apmēru komercplatībām un lauksaimniecības zemei un kas sagatavoti, pamatojoties uz kadastrālo vērtību bāzes aprēķiniem, kuri izstrādāti atbilstoši situācijai nekustamā īpašuma tirgū līdz 2019.gada 1.jūlijam.

Ministru kabinetam tāpat līdz 2024.gada 31.janvārim būs jāiesniedz Saeimai likumprojektu, kas saistībā ar kadastrālo vērtību bāzes izmaiņām paredz samērīgu nekustamā īpašuma nodokli un kas stātos spēkā vienlaikus ar jauno kadastrālo vērtību bāzi.

Likumprojektā būtu jānosaka samērīgs nekustamā īpašuma nodokļa slogs dzīvokļu īpašumiem un dzīvojamām mājām, ja tos neizmanto saimnieciskās darbības veikšanai, samazinot nekustamā īpašuma nodokļa likmi. Samērīgu slogu būtu jānosaka arī citām likumā minētam nekustajam īpašumam, norādīts grozījumos.

Tāpat samērīgs slogs būtu jānosaka zemei, tai skaitā arī lauksaimniecībā izmantojamai zemei.

Kā ziņots, likumprojekts tapis uz Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu virzīto grozījumu pamata. Vēl pirms šo likumprojektu JKP bija iesniegsi Saeimā opozīcijas politiķi – Zaļo un zemnieku savienības, “Saskaņas” deputāti un parlamentāriete Jūlija Stepaņenko (LK) – arī rosināja grozījumus, kas paredzēja pašreizējo kadastrālo vērtību saglabāšanu uz ilgāku laiku, nekā paredzēts līdz šim.

“Kamēr Saeimas un valdības vairākums nav vienojies par visaptverošu nekustamā īpašuma nodokļa sistēmas pārskatīšanu, kas nodrošinātu iedzīvotājiem un uzņēmējiem taisnīgu un panesamu nodokļu slogu, kadastrālo vērtību pieaugumu nevajadzētu pieļaut,” par Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Jura Juraša (JKP) iepriekš pausto aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Jurašs, kurš ir viens no sākotnējā likumprojekta iesniedzējiem, skaidro, ka Latvijā nekustamā īpašuma nodokļa apmērs ir saistīts ar īpašuma kadastrālo vērtību. Līdz šim kadastrālās vērtības bija iesaldētas, lai novērstu nekustamā īpašuma nodokļa pieaugumu, norāda komisijas vadītājs.

Lasi vēl: