Sadzina lopu vagonos un deportēja – šī ir diena, ko Latvija nedrīkst aizmirst

2 komentāri
Sadzina lopu vagonos un deportēja – šī ir diena, ko Latvija nedrīkst aizmirst
LETA

Šodien visā Latvijā piemin 1949. gada 25. marta deportāciju upurus. Padomju režīms izmantoja asins stindzinošu paņēmienu kā atbrīvoties no nevēlamiem cilvēkiem – viņus sadzina lopu vagonos un deportēja uz Sibīriju.

Daudzi izsūtītie ceļā nomira, citi svešatnē smagi strādāja un cīnījās par savu dzīvību necilvēcīgos apstākļos.

Traģiskos notikumus pieminot, daudzviet Latvijā notika atceres pasākumi. Rīgā pasākumi aizritēja paaugstinātas drošības apstākļos.

Stacija Šķirotava ir viena no tām vietām, kur sākās nāves ceļš uz Sibīriju. Deportējamo cilvēku sarakstā pārsvarā bija zemnieki un viņu ģimenes, arī nacionālie partizāni un viņu atbalstītāji. Daudzi šajā vietā savu tēvu zemi skatīja pēdējo reizi – vieni mira ceļā, citi – svešumā. Tos, kuri izdzīvoja, galā sagaidīja sals, bads un izmisums. Pieminot represētos, ik gadu šeit notiek piemiņas pasākums.

Foto

Šķirotavas stacijā sapulcējās vairāki desmiti represēto, kuriem izdevās izdzīvot nāves nometnē. Daži atnākušie atklāja, ka viņiem 1949. gada pavasarī paveicās. Pēdējā brīdī izdevās izsprukt no izsūtījuma.

Starp izsūtītajiem 10 tūkstoši bija bērni. Viņi atceras, cik ļoti smagi nācās strādāt vecākiem, lai varētu pabarot sevi un savus mazulīšus.

Skaties video un uzzini, kā šodien tika pieminēti uz Sibīriju izsūtītie latvieši!

2 komentāri