“Sadziediet, sasadancojiet…” Kā top deju raksti svētku lieluzvedumos?

0 Komentāru

Kamēr tautas deju kolektīvi slīpē deju soļus un atkārto repertuāru, Dziesmu un deju svētkiem cītīgi gatavojas arī virsvadītāji. 

Pabeigti lieluzveduma ”Māras zeme” deju raksti, kuri jau drīzumā rotās Daugavas stadionu.

Lieluzveduma ”Māras zeme” ornamenti tapuši teju gada garumā. Un nu šie rūpīgi slīpētie, matemātiķu un arhitektu augstākajai mākslai pielīdzināmie dārgumi svinīgi nodoti Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

Zīmēm ir būtisks uzdevums, – paspilgtināt stāstu un likt skatītājam uztvert zemtekstu. Lai ieceri veiksmīgi īstenotu, gan daudz jāzīmē, gan arī nopietni galva jāpalauza.

Jānis Purviņš
Deju lieluzveduma “Māras zeme” mākslinieciskais vadītājs

Līdz šim mirklim mēs esam vairākkārt sanākuši kopā. Vispirms ar skicēm, pēc tam mākslinieciskie vadītāji un zīmju speciālisti, un libretu autori, un režisori skata cauri visu to zīmju attīstību, lai nav tā, ka zīmes kaut kur atkārtojas vai parādās nevajadzīgi, vai arī ir vajadzīgs, lai šīs zīmes atkārtojas, tādējādi paspilgtinot to domu. Un tā tiek izveidots tas ornamenta stāsts cauri visam.

Kad izdomāti un uz papīra uzlikti vēlamie raksti, ir jāsāk domāt, vai tūkstošiem dejotāju būs pa spēkam izvīt iecerētos ornamentus.

Savukārt Deju lieluzveduma “Māras zeme” mākslinieciskais vadītājs Jānis Erglis min: “Gan matemātika, gan māksla tur ir vienkopus. Jo tā milzīga rēķināšana, kur katrs kolektīvs atrodas laukumā, kur viņš nonāk pēc 16 taktīm, kur – pēc 32 taktīm, tas atkal virsvadītājam ir jādomā, un tas viss prasa diezgan lielu rēķināšanu, bez visa tā, ka arī mākslai tur ir jābūt.”

Tomēr pieaicinātā mākslas zinātniece Daina Kraukle atzīst, ka virsvadītāji roku jau ir ietrenējuši un nekādu būtisku izmaiņu viņu iecerēs nebija jāveic. Gluži otrādi, zīmju speciāliste viņus iedrošinājusi izpausties brīvāk.

Daina Kraukle
mākslas zinātniece, etnogrāfe

Daudzi pētnieki pieturās pie zināmas sistēmas. Ja runā tikai par tādu estētisko un vizuālās baudas momentu, tad neko nevar nošaut greizi.

Tie skatītāji, kuri prot lasīt zīmes, uzvedumu varēs baudīt vispilnīgāk. Piemēram, dejā ”Cimdu pāris” virsvadītāji acīmredzot vēlas akcentēt notikumu pašā centrā.

Nacionālā kultūras centra dejas mākslas ekspertes rokās nu ir nonākusi mape ar 29 deju, prologu un finālu zīmējumiem. Jau tuvāko dienu laikā tie pārtaps par deju kolektīvu vadītāju ābecēm.

Deju soļi gan nemainās, bet deju nākas pārveidot no sākotnējā skatuves varianta, kad to izpilda tikai viens kolektīvs uz tā saucamo Lieldeju, kad to vienlaikus izpilda apmēram tūkstotis dejotāju.

 

0 Komentāru