Šadurskis skrien pie tāfeles, Platpers aicina sportot mūzikā

Komentāri
Šadurskis skrien pie tāfeles, Platpers aicina sportot mūzikā
FOTO: LETA

Saeimā izvērtās asi strīdi par ieceri mainīt mācību saturu un pagarināt mācību gadu. Strīdu karstumā izglītības ministrs Kārlis Šadurskis cēlās kājās un savu viedokli argumentēja pie tāfeles, bet deputāts Arvīds Platpers aicināja sportu integrēt mūzikas nodarbībās.

No mācību gada pagarināšanas neizbēgt

Saeimas Izglītības komisijas sēdē ministrs Šadurskis akcentēja, ka pedagogu atalgojuma jaunā modeļa ieviešana neesot prioritāte, svarīgāk ir uzlabot izglītības kvalitāti. Viņš aizstāvēja nepieciešamību veidot laikmeta prasībām atbilstošu mācību saturu un uz vasaras brīvlaika rēķina par divām nedēļām pagarināt mācību gadu. Tad varētu ieviest trešo sporta stundu, veselības un, iespējams, arī finanšu mācību. ”Lai atslogotu skolēnu mācību slodzi, patīk mums tas vai nepatīk, mums nav citas izejas, kā pagarināt mācību gadu,” uzsvēra Šadurskis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šadurskis raksta formulu

Sēdes laikā izskanēja ierosinājums sporta stundas integrēt citos mācību priekšmetos, piemēram, mūzikā. ”Mūzikas stundā soli nav vajadzīgi. Ir jābūt kustībai mūzikas pavadījumā. Kādreiz skolās bija ieviesta ritmika. Tā patiesībā ir tā īstā fizkultūras stunda, kurā bērns kārtīgi izdzīvojas mūzikā un sevi attīsta muzikāli,” emocionāli klāstīja Saeimas deputāts Arvīds Platpers (NSL).

Platpers savā runā norādīja vēl uz vairākiem trūkumiem izglītības sistēmā. Uzklausot deputāta viedokli, ministrs pēkšņi cēlās kājās un steidzās pie tāfeles, kur uzrakstīja kāda sava studenta neprecīzi saprasto matemātikas formulu. Šādi Šadurskis, pēc izglītības būdams matemātiķis, centās argumentēt, cik svarīgi bērniem ir interesanti mācīt eksaktos priekšmetus. Patlaban skolēnu zināšanu līmenis atpaliek no vēlamā, kas vēlāk rada problēmas arī augstskolā. Tāpēc mācību programmās un saturā ir jāievieš laikmeta prasībām atbilstošas zināšanu un prasmju vajadzības.

Skolotāji nezina, cik saņems

Tikmēr skolotāju arodbiedrībai ir aizdomas, ka notiks mehāniska mācību gada pagarināšana, kas nevis atslogos, bet palielinās slodzi skolēniem. Saeimas komisijas sēdē nekādi lēmumi vēl netika pieņemti. Par mācību gada pagarināšanu asas diskusijas vēl turpināsies. Nav skaidrības arī par atalgojuma modeli. Ministrs cer, ka pēc trīs gadiem pedagogs par vienu likmi saņems tūkstoš eiro pirms nodokļu nomaksas. Nav zināms, cik liels algas pielikums pedagogus gaida nākamgad.

 

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl