“Sadales tīkls”: Elektrotraumu cēlonis visbiežāk ir neuzmanība un bojātu elektroiekārtu lietošana

0 Komentāru
“Sadales tīkls”: Elektrotraumu cēlonis visbiežāk ir neuzmanība un bojātu elektroiekārtu lietošana
Foto: Evija Trifanova/LETA

Šogad reģistrēti 29 elektrotraumu gadījumi. Visbiežāk šo traumu cēlonis ir neuzmanība un bojātu elektroiekārtu lietošana, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja AS “Sadales tīkls” attīstības direktors Jānis Kirkovalds.

Viņš uzsver, ka visbiežāk elektrotraumas tiek gūtas vasaras sezonā, kad cilvēki mēdz veikt dažādus saimnieciskos darbus.

“Cilvēki savos īpašumos pļauj zāli, darbojas ar ūdenssūkņiem – bieži vien ir bojāti pagarinātāji, bojātas elektroierīces. Diemžēl mūsu sabiedrība bieži izmanto elektroierīces, kas ir piecus, desmit un vairāk gadu vecas. Visa šī izolācija, kas nodrošina elektrības piegādi konkrētai ierīcei, noveco,” skaidro Kirkovalds.

Vienlaikus Kirkovalds norāda, ka cilvēki ne vienmēr pārbauda, vai elektroierīcei nav bojāts vads. Šāda kļūda varot izvērsties pat letāli.

Šogad četriem pieaugušajiem un diviem bērniem nelaimes gadījuma sekas ir bijušas letālas. Nāvējošās elektrotraumas gūtas šķietami ikdienišķās situācijās – pieskaroties nesazemētam boileram un veļas mašīnai, mazgājot mājas fasādi ar augstspiediena sūkni, pieskaroties atkailinātiem vadiem, savukārt 10 gadu vecs bērns šogad guva letālu elektrotraumu, strādājot ar elektrisko instrumentu un pieskaroties bojātam vadam.

Diemžēl letālas sekas ir arī 27. jūlijā reģistrētam notikumam, kad piecus gadus vecs bērns, mēģinot uzrāpties pa mājokļa sienu, ar roku pieskārās kontaktligzdai, kurai nebija vāciņa, un vienlaikus ar kāju pieskārās metāla radiatoram. “Sadales tīkls” aicina pieaugušos rūpēties gan par savu, gan par ģimenes locekļu drošību, jo reģistrētās elektrotraumas ir rezultāts vieglprātīgai un bezatbildīgai attieksmei.

“Sadales tīkls” uzsver – īpaša uzmanība jāpievērš mazākajiem bērniem, kuri, neapzinoties savu rīcību, izrāda zinātkāri un rotaļām vēlas izmantot elektroierīces vai pie lādētāja pieslēgtus mobilos telefonus, izrāda interesi par elektroiekārtu darbību, apgaismojumu, vēlas apskatīt vadus, palīdzēt vecākiem mājas uzkopšanas darbos, ieslēgt/izslēgt elektroiekārtas. Tādēļ ir jāpārbauda, vai bērniem pieejamās elektroiekārtas ir drošas un stabili novietotas, kā arī – vai vadi, kuri atrodas bērniem pieejamā vietā un kontaktligzdas nav bojātas.

Tāpat vecākiem jārūpējas par savu bērnu drošību skolēnu vasaras brīvlaikā, it sevišķi, ja bērni un jaunieši pavada laiku mājās bez pastāvīgas pieaugušo uzraudzības. Lai pasargātu bērnus, nepietiek vien atgādināt drošības noteikumus. Vecākiem ir pienākums regulāri pārbaudīt mājoklī esošās elektroiekārtas un pārliecināties, ka tās nav bojātas, kā arī parādīt bērniem un jauniešiem, kā elektroierīces pareizi un droši lietot, piemēram, kā ieslēgt tējkannu, elektrisko plīti, televizoru un datoru, kā arī pastāstīt, kā rīkoties, ja pazūd elektrība vai noticis nelaimes gadījums.

“Sadales tīkls” aicina bērniem un jauniešiem parādīt mājas lapu “Aarelektribuneriske.lv”, kur interaktīvā veidā ikviens var atkārtot zināšanas elektrodrošībā.

 

0 Komentāru