Rūpēs par iedzīvotāju veselību nedrīkst samazināt akcīzes nodokli alkoholam, uzskata LĀB prezidente

24 komentāri
Rūpēs par iedzīvotāju veselību nedrīkst samazināt akcīzes nodokli alkoholam, uzskata LĀB prezidente
ZANE BITERE, LETA

Alkoholam ir ļoti negatīva ietekme uz iedzīvotāju veselību, tāpēc akcīzes nodoklis tam nedrīkst tikt samazināts, šādu nostāju LETA pauda Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.

Mediķe uzsvēra, ka alkohola lietošana Latvijā nedrīkst tikt veicināta, bet augsts akcīzes nodoklis samazina iespēju iegādāties alkoholu, īpaši jauniešiem.

Aizsilniece atgādināja, ka Ārstu biedrība vienmēr iestājusies par ierobežojošiem pasākumiem alkohola lietošanai, jo tai ir ļoti negatīva ietekme.

Aizsilniece norādīja uz vairākiem faktoriem, kas apliecina, ka alkohola lietošanai ir negatīva ietekme uz iedzīvotāju veselību, piemēram, alkohola lietošana var būt par cēloni vardarbībai ģimenē, kā arī vardarbībai jauniešu vidū. Ārste piebilda, ka arī pašnāvības biežāk tiek izdarītas alkohola reibumā un to skaits pagājušajā gadā Latvijā sasniedza gandrīz 400 gadījumu.

Jau ziņots, ka Saeima jau rīt, 20. jūnijā, plāno lemt par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, tādējādi to samazinot par 15%.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātu vairākums šodien piekrita likumprojektu par grozījumiem likumā par akcīzes nodokli iekļaut rītdienas parlamenta sēdes darbakārtībā.

Komisija tāpat lūgs minētajam likumprojektam noteikt steidzamību, vienlaikus lūdzot likumprojektu divos lasījumos izskatīt vienā sēdē, proti, rīt.

Komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) uzsvēra, ka Igaunija ļoti strauji pieņēmusi grozījumus akcīzes likumā un tas ietekmē Latvijas pierobežas nodarbinātību un ieņēmumus valsts budžetā. “Normāli jau šādas darbības notiek, valstīm aizkulisēs sazinoties un nedarot straujas kustības. Bet, ņemot vērā, ka tas tomēr noticis strauji, mums par nožēlu jāpieņem šādi īstermiņa risinājumi,” teica Bondars.