Rundāles pilij 280! Aplūko Latvijas arhitektūras “pērli” klātienē arī tu

Komentāri

Nozīmīgu jubileju šonedēļ svin viena no skaistākajām Latvijas celtnēm – Rundāles pils. Saviem viesiem 280.dzimšanas dienā tā dāvina 2 jaunas ekspozīciju zāles, kā arī papildinātu medību istabu.

Pils pamatakmens ielikts 1736.gada 24. maijā. Vērienīgākā baroka un rokoko arhitektūras stila pērle pēc itāļu arhitekta Bartolomeo Frančesko Rastrelli projekta uzbūvēta priekš tiem laikiem salīdzinoši ļoti īsā – 2 gadu laikā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

280 gados pils piedzīvojusi daudzus saimniekus un dažādas pārmaiņas. Savulaik tajā glabāti arī graudi un ierīkota pat skolas sporta zāle, bet 20.gadsimta 70.gados to sāka restaurēt un pirms 2 gadiem paziņoja par restaurācijas darbu noslēgumu. Pils direktors Imants Lancmanis ar smaidu saka – tā nekad nebūs pabeigta un gatava, jo tās kolekcijas var arvien papildināt.

Turpinot dažādu laikmetu ekspozīciju No gotikas līdz jūgendstilam pilī atklāta jauna telpa ar klasicisma izpausmēm 18. gadsimta otrajā pusē.

Ekspozīcijā apskatāmi arī klasicisma garā veidoti interjera priekšmeti un trauki no Vācijas, Krievijas, Anglijas un Latvijas. Tostarp britu Vedžvuda manufaktūras servīze un vācu Meisenes un Berlīnes porcelāns.

Vēl viens pils jaunums ir Kurzemes muižnieku fon Bēru dzimtas 23 portretu galerija, ko pilij uzdāvināja dzimtas pēcteči. Tas ir lielākais dāvinājums, ko pils jebkad ir saņēmusi un rets notikums, jo gleznas 20.gadsimta 20.gados Latviju pameta šķietami uz neatgriešanos.

Gleznas atspoguļo dažādu laikposmu dzimtas pēctečus ar raksturīgiem glezniecības paņēmieniem un atbilstošām modes tendencēm personāžu tērpos un sejās. Gleznas veidojuši dažādi ārzemju mākslinieki un arī vairāki pašmāju meistari, tostarp Jānis Rozentāls.

Pils apmeklētājus hercoga apartamentos šogad priecēs arī papildināta medību kabineta kolekcija, kurā atspoguļojot hercogu Ernsta Johana un Pētera kaislību uz medībām, apkopotas gleznas par medību tēmu, mednieku piederumi un apzeltīts sudraba pokāls. Arī šajā zālē 4 medību gleznas pieder pašmāju gleznotājam – Johanam Henriham Baumanim.

Rundāles pils aktīvā tūrisma sezona jau ir atklāta, taču lielākais cilvēku pieplūdums gaidāms jūlija sākumā Dārza svētkos 8 tūkstošu rožu stādu ziedēšanas laikā.

Video

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl