Rundāles pilī maina jumta segumu, lai nebojātos vēsturiskās vērtības

5 komentāri

Līdz šim godam paveikta Rundāles pils jumta seguma nomaiņa, vēsturisko konstrukciju protežēšana un stiprināšana, secinājuši pilī notiekošo darbu uzraugi. Puse pils dienvidu daļas, kas vērsta uz dārzu, jaunnedēļ tiks atbrīvota no sastatnēm un tad jau tūristi varēs sevi iemūžināt fotogrāfijās ar ļoti spožo jumtu.

Būvnieki gan rosīsies Rundāles pilī līdz 2023. gadam. Tik ilgi aizņemšot visa jumta seguma nomaiņa, ja nauda atradīsies katru nākamo gadu. Līdz šim Rundāles pils jumts vairākkārt esot bojāts vētrās.

Rundāles pils jumtam bija nepieciešams remonts, jo sāka tecēt vecā jumta šuves. Mitrums jau bija nokļuvis uz konstrukcijām.

Lai oriģinālās, 18. gadsimtā liktās un vēsturiskās 19. gadsimta jumta konstrukcijas lietus laikā nebojātos un ūdens nesūktos cauri pārsegumam līdz pils zālēm un nekaitētu greznajam interjeram, šī esot bijusi pēdējā vasara, kad sākt jumta seguma nomaiņu un konstrukciju stiprināšanu. Pirms darbu sākšanas veiktajā izpētē pils pažobelē atrasts arī oriģinālais alvotā skārda fragments.

Laura Lūse
Rundāles pils muzeja direktore

Izpētes laikā tika arī konstatēts lokšņu izmērs, kas ir aptuveni 60×40 centimetrus liels. Pieturoties pie šā vēsturiskā lokšņu izmēra un lokšņu dalījuma, mēs esam atjaunojuši jumta segumu atbilstoši, kā tas ir bijis kādreiz. Tam bija jābūt ļoti spožam, kas saulē mirdz ļoti lielā attālumā.

Atjaunošanas darbi līdz šim izmaksājuši 1,4 miljonus eiro bez PVN, taču, lai nomainītu visu Rundāles pils jumtu, un darbi paredzēti līdz 2023. gadam, Kultūras ministrijai nāksies prasīt vēl 2,7 miljonus eiro.

Šī summa vēl nav garantēti iezīmēta, taču muzeja speciālisti akcentē, – jumta nomaiņas darbi ir jāturpina nākamvasar, tos nedrīkst pārcelt uz vēlākiem gadiem. Ne tikai lai no lietus glābtu pils pārējos spārnus, bet arī jaunā jumta seguma – titāna cinka – specifikas dēļ.

“Titāna cinks ar laiku zaudē savu spožumu. Jo mēs ilgāku laika posmu neturpinām šos remonta darbus, jo viņi atšķirsies pēc krāsas,” saka Rundāles pils jumta nomaiņas būvniecības projektu vadītāja Elīna Dundule.

Rundāles pils jumta nomaiņas pirmās kārtas pirmā daļa esot paveikta ļoti labi. Prasmīgi veikta arī vēsturisko koka siju protezēšana.

“Nav bijuši lieli problēmu gadījumi, kad mums tiešām vajadzētu aizrādīt, ka kaut kas nav kārtībā. Arī problēmas, ja bijušas, tikušas risinātas. Būvnieki strādā ļoti labi,” norāda Dundule.

Nākamnedēļ demontēs daļu sastatņu un puse pils dienvidu daļas pavērsies savā spozmē. Otrā pusē darbi turpināsies līdz novembrim. Līdz šim paveiktā kvalitāti šajās dienās ieradušies pārbaudīt eksperti. Pat lietus ūdens notekcaurules pārbauda, ielejot ūdeni tajās.

Lai no iespējamām vibrācijām jumta darbu laikā neciestu vēsturiskās lustras, daļā Rundāles pils telpu tās ir noņemtas no griestiem. Iekārtas stangās apmeklētāju acu līmenī, pirmo reizi tuvplānā novērtējot to greznumu. Izņemot jumta darbus, Rundāles pilī nekā cita steidzama vairs neesot. Taču profilaktiski pēc kāda laika vajadzētu atkal pieķerties klāt Zelta zālei.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, 900 SEKUNDES

“Pamazām ir jāsāk pārskatīt griestu gleznojumi un veidojumi, vai nav kādās zonās nepieciešams nostiprināt esošo krāsojumu. Zelta zāle varētu būt viena no pirmajām, kurās vajadzētu veikt nostiprināšanas darbus, nelielus retušēšanas darbus,” teic Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse.

Sava budžeta ietvaros no tirgotajām ieejas biļetēm Rundāles pils muzejs cenšas attīstīt ideju par konferenču zāļu izveidi pils staļļos, kas varētu nest papildu ienākumus.

5 komentāri