Komentāri

Jūnija sākumā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās piecos novados konkurences uz varu, iespējams, nebūs pilnīgi nekādas. Tur pieteikts tikai viens kandidātu saraksts. Cerot tomēr sapurināt vēl citus pretendentus, Centrālā vēlēšanu komisija attiecībā uz šiem novadiem pagarinājusi sarakstu iesniegšanas termiņu.

Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis atzīst, ka sajūta ir dīvaina – 2009. gadā vēlēšanās par krēsliem cīnījās gan vietējā vēlētāju apvienība “Cilvēkiem un zemei”, gan “Jaunais Laiks” un “Saskaņa”. Līdz šīm vēlēšanām izdzīvojis vien vietējais saraksts. Par politiskās konkurences trūkumu pagastvecis gan īpaši neskumst.

“Pašvaldībās jau nav kā valsts partijās – liberālie, konservatīvie, citi uzskati, kur līnija jāietur, šeit vairāk saimnieciski  jautājumi, lai labāk būtu vietējiem dzīvot,” stāsta Okmanis.

Četru gadu laikā kopš iepriekšējām vēlēšanām būtiski sarucis arī novada iedzīvotāju skaits – no 5000 līdz 4000. Darba iespējas te ir tikai lauksaimniecības vai tūrisma nozarē – galvenais apskates objekts ir Rundāles pils, uz kuru gan ved bedrains ceļš, un ekonomisko mugurkaulu uztur 10 lielas saimniecības.

“Diemžēl nekādas citas ražošanas, pārstrādes šeit nav bijis, un neizskatās, ka varētu būt. Pārējiem darbs jāmeklē ārpus novada,” norāda Rundāles novada domes priekšsēdētājs.

Palikušie par dzīvi nesūdzas. Sajūtas viņiem gan divējādas – pašvaldība strādājot labi un čakli rakstot projektus, attīstot infrastruktūru, tikmēr iedzīvotāju skaits samazinās.

“Šeit pagasts būvē jaunu ēku, būs dziesmas, dejas, to labi uztaisīja. Bet tur tālāk mazi bērni staigā apkārt smēķēdami. Kādi vecāki, tādi bērni,” teic uzrunātais Rundāles iedzīvotājs Afanasijs.

Rundālē nav palikuši vien pensionāri – te manāmi arī jaunieši, kuri projām doties negrasās, viņiem ir darbs un sakārtota dzīve. Lielākā daļa Rundāles centrā sastapto strādā pašvaldībā vai ar to saistītajās iestādēs.

“Notiek daudzdzīvokļu māju renovācija, kas tika veikta arī iepriekš, attīstība un siltināšana iet uz priekšu.
Cilvēku skaita problēma ir būtiska visā vecajā Eiropā, Latvijā, tā ir problēma mūsu domāšanā,” uzskata vietējā iedzīvotāja Kristīne.

Pa vienam sarakstam iesniegts arī Lubānas, Pārgaujas, Vaiņodes un Varakļānu novados. Šajās pašvaldībās kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 4. maijam.

Lasi vēl