Ruks: Pirmā komandantstundas nakts aizvadīta samērā mierīgi

0 Komentāru

Pirmā komandantstundas nakts, kad no plkst. 20.00 vakarā līdz 5.00 no rīta dzīvesvietu nakts laikā varēja pamest tikai pamatotas nepieciešamības gadījumos, aizvadīta samērā mierīgi, “900 sekundēm” sacīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Viņš informēja, ka kopumā laikā starp plkst. 20.00 un 5.00 VP ielās pieķerti 692 cilvēki bez aizpildīta pašapliecinājuma, no tiem 228 gadījumos sākta administratīvā pārkāpuma lietvedība. VP sākusi 170 lietvedības, bet pārējās sākušas pašvaldību policijas. 95 no lietvedībām par mājsēdes neievērošanu sāktas Rīgas reģionā.

Biežākie pārkāpumi personas atrašanās ārpus dzīvesvietas, kad tā nevar uzrādīt apliecinājumu un paskaidrot, kāpēc neatrodas mājsēdē. Taču pozitīvi vērtējams, ka nav konstatētas izteiktas privātās pulcēšanās. Daži cilvēki gan pieķerti lietojam alkoholu publiskās vietās mājsēdes laikā, par ko piemērot sodi. Taču kopumā pagaidām policija lielus sodus nepiemēroja – vien robežās līdz 50 eiro. Lielākā daļa cilvēku nakti pavadījuši mājās.

Pēc viņa teiktā, 692 cilvēki sastapti bez apliecinājumiem, tostarp 228 gadījumos uzsāktas lietvedības. Katru gadījumu policisti vērtēja individuāli, spriežot par sodu, jo mājsēdes mērķis ir ierobežot pulcēšanos. Piemēram, policisti saprotoši izturējās, ja sastapa cilvēku ar suni vai gados vecāku cilvēku, kurš iespējams kaut ko mājsēdes ierobežojumu kontekstā nav atbilstoši uztvēris.

Arī pa dienu vakardien bija vairākas zibakcijas ierobežojumu kontekstā, piemēroti deviņi administratīvie procesi tirdzniecībā, viena tirdzniecības vieta apturēta saistībā ar preču, ko nebija atļauts pārdot, tirgošanu.

Aplūko vēl: Galerija: sācies pirmais mājsēdes vakars

Tomēr, ja cilvēkam ir nihilistiska attieksme un viņš apzināti, klaji neievēro ierobežojumus, jārēķinās ar maksimālajiem sodiem, viņš brīdināja.

Kopumā cilvēki galveno mājsēdes mērķi – nepulcēties –  pirmajā naktī ievēroja. Arī galvaspilsētā Rīgā bija salīdzinoši tukšas ielas, tāpēc kopumā labi pirmais mājsēdes vakars aizvadīts labi. Pēc Ruka teiktā, patlaban liela daļa cilvēku tomēr saprot, ka ierobežojumi ir jāievēro. Ir jau arī uzkrāta pieredze šajā jomā no iepriekšējiem gadiem.

Komentējot sertifikātu viltošanas gadījumus, Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks atgādināja, ka pirmie aizturētie šajā kontekstā bija vasarā, un ar to nevar jokot nedz veselības, nedz atbildības ziņā. Tika piemēroti arī apcietinājumi.

Taujāts, ko darīt cilvēkiem, kam gribas atzīties viltus sertifikāta saņemšanā un tomēr vakcinēties, viņš atzina, šādi gadījumi ir un pastāv noteikta kārtība, mehānismi, kā var atbrīvot šādu cilvēku no kriminālatbildības, tāpēc policija aicina nākt un pieteikties. “Jāsaprot, ka šie nav joki, varat sabojāt dzīvi, smagi saslimstot un saskaroties ar veselības problēmām,” atzina Ruks, aicinot visus, kam ir viltus sertifikāti, atzīties tajā un patiešām saņemt vakcīnu pret Covid-19, lai pasargātu sevi un citus no smagas saslimšanas.

0 Komentāru