Ruks: Izpausmes, kas vērstas pret mediķiem un citiem, kuri cīnās pret Covid‑19 krīzi, ir sabiedrību apkaunojošas

41 komentārs
Ruks: Izpausmes, kas vērstas pret mediķiem un citiem, kuri cīnās pret Covid‑19 krīzi, ir sabiedrību apkaunojošas
KASPARS KRAFTS, F64

Valsts policija (VP) bargi vērtēs naidīgus komentārus, vajāšanas izpausmes un draudus, kas vērsti pret mediķiem, policistiem, citu dienestu kolēģiem, apsargiem, augstākajām valsts amatpersonām un žurnālistiem, paziņojumā presei norāda VP priekšnieks Armands Ruks.

Covid-19 pandēmija un iedzīvotāju masveida saslimstība šobrīd ir gan pārslogojusi veselības sistēmu, gan arī uzliek lielu slogu mediķiem, operatīvo dienestu un iekšlietu struktūru darbiniekiem, apsargiem un daudzu citu jomu personālam. Tāpat aizvien biežāk tiek konstatēts, ka atsevišķas personas vai apvienības rada apzinātus šķēršļus pandēmijas pārvarēšanai.

Lai gan demokrātiskā valstī ikvienam ir tiesības brīvi paust savu viedokli, policija atgādina, ka vienlaikus šīs tiesības nav neierobežotas un tās nedrīkst radīt apdraudējumu citiem cilvēkiem.

Policijas pienākums ir aizsargāt personu dzīvību, veselību, tiesības un brīvības, īpašumu, sabiedrības un valsts intereses no noziedzīgiem un citiem prettiesiskiem apdraudējumiem. Īpaši šajā laikā nav pieļaujams, ka personas, kuras risina Covid-19 krīzi, ikdienā un arī virtuālā vidē saskaras ar jebkādu apdraudējumu, tostarp tiek aizskartas un vajātas.

“Mēs šobrīd dzīvojam saspringtos apstākļos. Esam nonākuši situācijā, kad tiek rupji traucēts mediķu un citu dienestu darbs. Naidīgi komentāri, vajāšanas izpausmes, draudi, kas šobrīd agresīvi tiek vērsti pret mediķiem, policistiem, citu dienestu kolēģiem, apsargiem, augstākajām valsts amatpersonām un žurnālistiem – šādas noziedzīga rakstura izpausmes tiks bargi vērtētas. Policija īpaši šajā laikā strikti vērsīsies pret agresoriem, un ir jāsaprot, ka par šādām darbībām var iestāties arī kriminālatbildība,” uzsver VP priekšnieks Armands Ruks.

Papildu radot šķēršļus un nevajadzīgu spriedzi, draudot un traucējot pildīt savus primāros uzdevumus mediķiem un citiem dienestiem, ikvienam esot jārēķinās, ka gan policija, gan sadarbības partneri pastiprināti vērtē šāda veida izpausmes.

Konstatējot indivīdu apdraudošu rīcību, tiks pastiprināti vērtēta likumā paredzētā atbildība – tā var būt gan administratīvā, gan kriminālatbildība. Policija ikdienā sadarbojas ar mediķiem un citu skarto nozaru kolēģiem, apmainoties ar informāciju, kā arī starpinstitūciju sanāksmēs pārrunājot rīcības mehānismus.

”Šobrīd visai sabiedrībai ir viens kopīgs mērķis – samazināt saslimstību ar Covid-19. Ir nepieļaujami un nepieņemami, ka tiek apdraudētas un dažādi virtuālā vidē aizskartas, vajātas tās personas, īpaši tās, kas risina un cīnās ar Covid-19 pandēmijas krīzi. Personām, kas to dara, ir jārēķinās ar atbildību par šādām izpausmēm. Ir nepieņemami, ka mediķiem un citiem ir jābaidās pildīt savus pienākumus, glābjot sabiedrību. Uzskatu, ka šādas izpausmes, kas vērstas pret minētajām personām, ir sabiedrību apkaunojošas,” norāda Ruks.

Policija vērš uzmanību, ka par vairākkārtēju vai ilgstošu citas personas izsekošanu, novērošanu, draudu izteikšanu šai personai vai nevēlamu saziņu ar šo personu, ja tai ir bijis pamats baidīties par savu vai savu tuvinieku drošību, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Tāpat policija atgādina, ka arī par sociālā naida un nesaticības izraisīšanu, kā arī par ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu, ja ir radīts būtisks kaitējums, draud kriminālatbildība.

Policija vērš uzmanību, ka visas šīs izpausmes gan reālajā, gan virtuālajā vidē, personas, apvienības ir likumsargu redzeslokā un viņu darbības tiek pamanītas.

Policija atgādina, ka tās rīcībā ir tehniskie rīki, lai identificētu šīs personas un apvienības, fiksētu un iegūtu pierādījumus, kā arī noskaidrotu anonīmos lietotājus, kas izplata naidīgu saturu.

Policija aicina apdraudējuma gadījumā personas vērsties policijā, un nepieciešamības gadījumā anonimitāte tiek garantēta.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs otrdien valdības sēdē sacīja, ka pandēmijas laikā mediķi sastopas ar reālu teroru no agresīvākās sabiedrības daļas, tāpēc nepieciešama stingrāka policijas rīcība.

Višņakovs nešaubās, ka mediķi “izvilks arī šo krīzi”, taču mediķi katru dienu sastopas ar reālu teroru, kas izpaužas kā dezinformācija un reāli draudi.

41 komentārs