Rudens pirms gada un patlaban epidemioloģiskā ziņā būtiski atšķiras – tagad ir vakcīna

1 komentārs

Atšķirība no pagājušā rudens, kad pie pašlaik esošajiem saslimstības ar Covid-19 rādītājiem jau bija ieviesti stingrāki ierobežojumi, un situāciju šajā rudenī ir vakcinācija, piektdien pēc valdības ārkārtas sēdes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Šodienas kumulatīvo rādītāju – 370 saslimušie uz 100 000 iedzīvotājiem – uztveram mierīgi, nekādi jauni ikdienas ierobežojumi nav ieviesti. Taču pērn novembra sākumā valdība jau pie kumulatīvā rādītāja 144 runāja par ārkārtējās situācijas nepieciešamību.

Krišjānis Kariņš (JV), Ministru prezidents (2020.gada 2.novembrī)

“Ir pienācis laiks, ka mums ir jāizsver iespēja izsludināt ārkārtas situāciju. [..] Mums diemžēl vairs nav tas laiks un luksuss gaidīt un redzēt, kas notiek.”

Dažas dienas vēlāk, pie kumulatīvā rādītāja 170, tātad divas reizes mazāka nekā šodien, arī nolemj izsludināt ārkārtējo situāciju, stājoties spēkā virknei jaunu un apjomīgu ierobežojumu.

Aizliedza visus publiskos pasākumus, piemēram, teātrus, koncertus. Slēdza bārus. Mācības klātienē ļāva tikai līdz 6. klasei. Aizliedza tirdzniecības centru darbu brīvdienās un svētku dienās, atļaujot strādāt tikai pārtikas veikaliem, aptiekām, higiēnas preču veikaliem. Slēdza skaistumkopšanas salonus.

Taču vēl pirms kumulatīvais rādītājs pērn sasniedza trīsciparu skaitli, valdība jau ieviesa ierobežojumus. Piemēram, pērn 13. oktobrī saslimušo skaits uz 100 000 bija sešas reizes mazāks, nekā tas ir šodien, bet nedrīkstēja notikt deju, koru un citu amatiermākslas kolektīvu klātienes mēģinājumi. Aizliedza sporta pasākumus. 2020.gada 23.oktobrī lēma slēgt slidotavas, akvaparkus, bērnu izklaides vietas telpās, augstskolās studijas nedrīkstēja vairs notikt klātienē.

Ilze Viņķele, bijusī veselības ministre (2020.gada 23. oktobrī)

“Lūdzu izpratni, šis ir visai mazs upuris, lai mēs, cerams, vienu, trīs nedēļu laikā varēsim ierobežot inficēšanos arī ģimenēs un draugu lokā.”

Valdības vadītājs toreiz izteica pārliecību, ka būtu jāskatās, kādus vēl ierobežojumus vajadzētu palielināt, lai šo situāciju mainītu.

Bažās par medicīnas sistēmas sabrukumu premjers Kariņš pērn 29. novembrī pieprasīja raidlaiku televīzijā, lai uzrunātu tautu beidzot ievērot ierobežojumus. Tas bija pie tāda kumulatīvā rādītāja, kādu pieredzējām šonedēļ – 335 saslimušie uz 100 000 iedzīvotāju.

“Draugi, nav labi,” 2020. gada 29. novembrī atzina valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV).

Kāpēc pērn valdība reaģēja jau pie maza kumulatīvā saslimstības rādītāja, bet patlaban pat pie krietni lielāka – vairs nekā?
Krišjānis Kariņš (JV), Ministru prezidents

“Šī sezona un pērnā sezona būtiski atšķiras. Tad mums nebija vakcīnas, un mēs nekādi nevarējām neko darīt, kā sevi izolēt. Tagad mums ir vakcīnas, un vakcinētie cilvēki lielā mērā ir ļoti labi pasargāti. Pasaulē ir izgudrotas un Eiropā apstiprinātas vairākas vakcīnas, kas Latvijas noliktavās ir pieejamas simtos tūkstošos.”

Ilze Viņķele, kas pērno rudeni/ziemu bija veselības ministre, piebilst – vairāki no bijušajiem ierobežojumiem šodienas apstākļos nebūtu vairs efektīvi.

Ilze Viņķele, bijusī veselības ministre

“Gada laikā ir daudz vairāk informācijas, pētījumu un datu, kā vīruss uzvedas, kādi ir efektīvākie ierobežojumu līdzekļi.”

Vienīgais, ko valdība šā gada laikā nav iemācījusies, – uzrunāt visu sabiedrību. Ja pērn neprata lielu daļu cilvēkus pārliecināt par vajadzību ievērot pulcēšanās ierobežojumus, tad šogad pat ar visu vakcinācijas biroju neprot pārliecināt par vakcinācijas svarīgumu, lai izvairītos no smagas slimības gaitas, Covid-19 izraisītas nāves.

Ilze Viņķele, bijusī veselības ministre

“Vakcinācija tika dizainēta pēc pieņēmumiem, kā rīkosies motivēts cilvēks, kā rīkosies liberālā “Twitter” burbuļa lasītājs, kurš jau gaida rindā uz vakcīnu, lai gan vēl nav atvesta. Šie cilvēki ir motivēti, viņu rīcība radikāli atšķiras no tā, ko dara cilvēki ar zemāku izglītību, mazākiem ienākumiem un kas dienu dienā nelasa par pandēmijas nodarītiem postījumiem.”

Valdība jaunnedēļ vērtēs jaunus ierobežojumus. Nevakcinētie cilvēki nedrīkstēs atrasties lielā daļā publisko iekštelpu. Bijusī veselības ministre sagaida, ka beidzot būs arī stingra kontrole, kā pietrūka jau pērnajā rudenī.

“Šoruden vairāk nekā pagājušo rudeni, lai vai kāds tas ierobežojums būtu, tam ir jātiek ievērotam. Ja tas netiks ievērots, tad tas vēl vairāk samazina motivāciju arī tiem disciplinētajiem. Lai sāktu kaut ko papildus ieviest, būtu jāsāk patiesi kontrolēt masku pareiza valkāšana sabiedriskās vietās,” norāda bijusī veselības ministre Ilze Viņķele.

Premjers 24. septembrī vēlreiz uzsvēra – lai nebūtu jārunā par jauniem ikdienas ierobežojumiem, bet tieši pretēji, – varētu atgriezties pie pirms pandēmijas dzīves, jābūt vakcinētiem 90% senioru un vismaz 75% pārējai sabiedrībai.

1 komentārs