3 komentāri

UNESCO sadarbībā ar Latviešu valodas institūtu jau sesto mēnesi turpina “Vietvārdu talku”. Tās laikā iedzīvotāji aicināti īpašā mājaslapā papildināt datubāzi ar vietu nosaukumiem. Pētnieku interesi īpaši saista nelielu un maz zināmu ģeogrāfisku vietu vārdi. 

Aigars Liepiņš ir “Vietvārdu talkas” viens no aktīvākajiem talkotājiem, un viņš aicina arī citus iedzīvotājus iesaistīties.

Aigars Liepiņš
Upes.lv pētnieks

Vosa ģitāra, tas ir Vanšu tilts vai kolhoznieku nams, Rubika dambis ir Daugavgrīvā. Ne velti šī ir tautas vietvārdu datubāze. Jūs katrs zināt savā mikrorajonā kādu Ķīnas mūri, rakstiet, lieciet, atzīmējiet.

Aigars šajā talkā apkopo nosaukumus, kas saistīti ar Rīgas salām un to apkārtni. Pašlaik viņš ir apzinājis jau 280 mazāk zināmus vietvārdus. No tiem aptuveni 80 ir tieši Rīgas salu nosaukumi, kas šķiet pārmērīgi daudz, taču agrāk salu tiešām bija krietni vairāk.

Aigars Liepiņš
Upes.lv pētnieks

Mēs arī tagad atrodamies blakus Zaķusalai, kur agrāk bija četras salas, un fonā ir Ķīpsala, kur agrāk arī bijušas vairākas salas, un katrai bija savs nosaukums.

Latviešu valodas institūta pētniece norāda, ka visvērtīgākie ir tie vietvārdi, kas līdz šim pētniekiem nav zināmi un nav atrodami kartēs.

Sanda Rapa
LU Latviešu valodas institūta pētniece

Mums interesē galvenokārt pļavu, tīrumu, kalnu, mežu vārdi. Protams, mājvārdi arī vajadzīgi, lai nebaidās cilvēki, tos arī vajag reģistrēt, bet tie mazie vietvārdi pētniekiem ir visvairāk noderīgi.

Kopš talkas sākuma 23. februārī ir iesūtīti vairāk nekā divarpus tūkstoši vietvārdu. Aktīvākie talkotāji ir Vidzemē – Ogrē, Rīgā, taču, izņemot Ventspils novadu, kurzemnieki varētu būt aktīvāki. Arī kopējā iedzīvotāju aktivitāte ir zema, bet arī Jānim Endzelīnam pirmās brīvvalsts laikā sākotnējās divas vietvārdu talkas nebija veiksmīgas. Taču noslēdzošajā – trešajā – kārtā tika iesūtīti 60 000 vietvārdu. Talka turpināsies līdz Vietvārdu dienai 20. oktobrī. Noslēdzot talku, tiks sveikti aktīvākie vietvārdu iesūtītāji.

TOP komentāri

 • Felicita
  +1 +1 0

  Felicita

  Bet ne par to ir runa. Runa ir par vietu nosaukumiem, kuru rashanos varb'ut zina vairs tikai vec'ak'a paaudze un varb'ut vairs neviens, un BEZ kuriem Latvijas ainava un vide kl'ust bezpersoniska.
 • Gunta Brikmane
  +2 +1 -1

  Gunta Brikmane

  Nekas no tā nav iegājies . Nezinu ne rubika dambi, ne vosa ğitāru, kas ir Vanšu un tikai tilts. Tāpat pašreizējam mērim jau nu ļoti gribētos, ka lielo izgāztuvi jeb miskasti sauktu viņa vārdā. Viņš izgaisīs kā divi iepriekš minētie.
 • Mirttante.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl