Rozā ķiršu koki un skaisti ziedi – ielūkojies, kā Latviju pārklāj pavasarīgas krāsas

Pievienot komentāru
Rozā ķiršu koki un skaisti ziedi – ielūkojies, kā Latviju pārklāj pavasarīgas krāsas
F64

Jaunākās sinoptiķu prognozes liecina, ka šonedēļ gaidāms pārsvarā saulains laiks, vien vietām nedaudz uzlīšot lietus.

Otrdien, 1. maijā, gaisa temperatūra pakāpsies līdz +21…+24 grādiem, savukārt Kurzemē no gaiss iesils no +12 līdz +18 grādiem. Arī trešdien lielākajā valsts daļā būs silta un saulaina.

Kamēr vēl tikai esam īsteni pavasarīga siltuma gaidās, tikmēr daba jau mostas – Rīgā uzziedējuši Japānas ķirši, virs Ventas rumbas jau krietnu laiku vērojamas ikgadējās vimbu “dejas”, tāpat vairākās vietā jau uzplaukuši pavasara ziedi un kailos kokus sāk pārklāt zaļganais pavasara un vasaras “apmetnis”.

Ja kāds vēl lauž prātu, kuru no Latvijas ģeogrāfiskajiem punktiem pavasarī vērts aplūkot, tad viens no variantiem noteikti būtu Ventas rumba Kuldīgā. Šeit ik pavasari zivis cenšas pārvarēt platāko ūdenskritumu Eiropā un arī upes straumi.

Savukārt līdz ar pavasara sauli pirmos ziedus ver Latvijas Universitātes Botāniskā dārza magnoliju kolekcija, kas ir vecākā visā valstī. Šajā kolekcijā ir dažādu sugu un šķirņu magnolijas, kuru cēlās ziedu kupenas ik pavasari priecē Botāniskā dārza apmeklētājus.

Šobrīd izsmalcinātos ziedus vērusi Lēbnera magnolija (Magnolia x loebneri), taču, siltajiem un saulainajiem laikapstākļiem turpinoties, drīz pumpurus atvērs arī Ziemeļu magnolija (Magnolia kobus var. borealis) un citas pavasara ziedētājas.

Īsteni pavasara mīļi marta beigās varēja doties uz Raiskuma pusi, jo tur selekcionāra Jāņa Rukšāna saimniecībā ziedēja pasaulē lielākā krokusu kolekcija. 

Kā intervijā portālam Skaties.lv atklāja selekcionārs, krāšņā krokusu kolekcija pilnbriedā sākusi ziedēt marta sākumā un ar savu košumu priecēšot līdz pat maija vidum.

Selekcionārs Rukšāns pazīstams ne vien Latvijā, bet arī pasaulē, jo tieši viņa paspārnē izveidota lielākā krokusu kolekcija pasaulē. Šobrīd kolekciju veido apmēram 1500 paraugu. Kā pats Jānis smej, – katru gadu nosoloties, ka kolekciju samazinās, taču, veicot kārtējo inventūru, katru reizi atklājas, ka kolekcijai pievienojušies aptuveni 50 jauni paraugi.

Skaisti ziedi pavasarī zied arī galvaspilsētā. Ik gadu Rīgas Lielajos kapos uzzied krāšņs un bagātīgs zilziedīšu paklājs, pievēršot rīdzinieku un pilsētas viesu uzmanību. 

Zilsniedzītes ir daudzgadīgs, sīks liliju dzimtas lakstaugs. Stublājs ir šķautņains, stāvs, kails, tā galotnē atrodas 1-4 nokareni ziedi. Lapas mazliet īsākas nekā stublājs vai vienāda garuma ar to. Pavasarī strauji izziedošs augs. Augam piemīt ļoti laba vairošanās spēja. Zied no marta vidus līdz maijam, tā rakstīts interneta vietnē ”latvijasdaba.lv”.

Vairāk nekā 10 metrus augstas iesarkanas klintis, kurās vēl 19. gadsimta sākumā izkalti pagrabi, – šādi izskatās daudziem maz zināmās Anfabrikas klintis, kur doties pavasarīgā ekskursijā. 

Tālajā 1815. gadā mākslīgi veidotos pagrabus laika ritējumā izmantoja vīna un dažādu pārtikas produktu glabāšanai. Šo pagrabu vēsturiskā vērtība ir neizmērojama, tāpēc tie jau ilgāku laiku ir valsts nozīmes ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis, tā raksta Līgatnes Tūrisma informācijas centrs.