Rosina sludināt konkursu uz vakantajām NEPLP locekļu vietām

1 komentārs
Rosina sludināt konkursu uz vakantajām NEPLP locekļu vietām
PAULA ČURKSTE, LETA

Pirmdien, 19. augustā, Saeimā notika ilga saruna par mediju uzraudzību. Tai esot vajadzīgs pilnīgs restarts, jo visi piekrīt, ka krīze – īpaši sabiedriskajos medijos – ir pamatīga.

Šaubas par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) piemērotību deputātiem radušās pēc vairākām saņemtām sūdzību vēstulēm no mediju organizācijām. Eļļu ugunij pielēja arī krīze Latvijas Radio – nekonkurētspējīgo algu un valdes attieksmes dēļ cieš saturs.

Taču šajā cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē naudas trūkums nebija skatāmais temats. Deputāti vēlējās noskaidrot, kāpēc par šo padomi ir tik daudz sūdzību un ko tā paveikusi.

NEPLP aizstāvējās, ka ir izstrādājusi nozares attīstības stratēģiju, vērtējusi sabiedriskā pasūtījuma izpildi, kā arī iesniegusi priekšlikumus sabiedrisko mediju likumprojektam. Lielākā daļa sēdes pagāja, padomes locekļiem atspēkojot kritiku, taču pragmatisku sarunu dažbrīd aizēnoja personīgu viedokļu paušana. Piemēram, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (“KPV LV”) vaicāja, vai NEPLP priekšsēdētāja Dace Ķezbere varētu atkāpties no amata.

Tā kā juridiski NEPLP atlaist nav iespējams, jo, piemēram, jābūt kādam, kas sabiedrisko mediju darbiniekiem paraksta algas izmaksas lapu, deputāti aicināja padomi atkāpties pašai.

Saeimas priekšsēdētājas vietniece Dagmāra Beitnere-Le Gala (JKP) pauda: “Ja jums būtu politiska atbildība pret tiem medijiem, ko jūs uzraugāt, jums būs jāatkāpjas. Problēmu ir pārāk daudz. Jums ir jāatbild gan par radio valdes nespēju sadarboties ar kolektīvu, neveiksmīgiem demaršiem, kas notika LTV. Jūsu reputācija ir nopietni iedragāta.”

Savukārt Saeimas deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) norādīja: “Tā vietā, lai pildītu savas funkcijas, viņi visu laiku mēģina pierādīt, ka visi, kas viņus kritizē, to dara nepamatoti. NEPLP jāiet prom, patīk tas vai nepatīk. Jūs neesat efektīvi.”

Ņemot vērā samērā nokaitēto atmosfēru, vairāki klātesošie norādīja, ka pašlaik netiek risināts galvenais jautājums, kad tiks pieņemts sabiedrisko mediju likums, kā arī par divu padomju izveidošanu. Viena no tām būtu atbildīga tikai par sabiedriskajiem medijiem.

Deputāti apliecināja, ka līdz gada beigām likums būs pabeigts. Šī sēde noslēdzās ar ierosinājumu sludināt konkursu uz vakantajām padomes locekļu vietām – pašlaik tāda ir viena, taču par atkāpšanos paziņojusi arī Ķezbere. Nākamā komisijas sēde būs par trūkstošo finansējumu Latvijas Radio un Latvijas Televīzijai.