Ropažos pārapbedī 320 Otrā pasaules karā bojā gājušo sarkanarmiešu mirstīgās atliekas

2 komentāri
Ropažos pārapbedī 320 Otrā pasaules karā bojā gājušo sarkanarmiešu mirstīgās atliekas
Foto: Kristīne Žilde-Krēvica

Ik gadu Latvijā tiek atrasti un pārapbedīti desmitiem un pat simtiem Otrajā pasaules karā bojā gājušie karavīri. Ar šodien, 25. aprīlī, Ropažos notika kritušo sarkanarmiešu pārapbedīšana, kur zemē guldīja 320 puišu kaulus, liela daļa no viņiem – lietuvieši. Identificēti gan tikai 26, bet pārējo kauli tikai salikti mazajās kastītēs un beidzot godam apglabāti.

Ir pagājuši 70 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām, tomēr Latvijā daudzviet guļ neidentificētas kritušo karavīru mirstīgās atliekas. Vācieši, krievi, arī mūsu pašu tautieši – ar varu mobilizēti, ieģērbti svešās uniformās un tajās arī gājuši bojā. Iemesti tuvējā tranšejā, un turpat arī palikuši, līdz, arot tīrumu vai liekot pamatus kādai jaunai mājai, tiek nejauši uzieti viņu kauli. Katru gadu vidēji 200 vācu zaldāti un tikpat sarkanarmieši. Šogad jau atrasti pat 320 karavīru mirstīgās atliekas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Katru gadu Ropažos vienkopus notiek sarkanarmiešu pārapbedīšana. Šodien tur zemē guldīja 320 puišu kaulus, liela daļa no viņiem lietuvieši. Identificēti gan tikai 26. Pārējo kauli tikai salikti mazajās kastītēs un beidzot godam apglabāti.

Var šos karavīrus saukt par okupantiem vai nicināt, tomēr ne jau ar prieku kara laukā devās tie, kurus šurp atsūtīja no plašās Krievzemes. Turklāt Sarkanās armijas rindās cīnījās arī vietējie iedzīvotāji. Karavīru meklētāji, kuriem pateicoties vispār varam kritušajiem atdot kapavietu, saka visprecīzāk: “Tā bija laimes spēle, kurā pusē iesauks karot. Tāpēc mēs nešķirojam.”

Foto

Šovakar, 25. aprīlī, pēc TV3 Ziņu izlaiduma būs skatāma dokumentālā filma, kas būs veltīta tieši minētajai tematikai. Dokumentālā filma Bezvēsts pazudušie atklāj to, ka Latvijā joprojām ir teritorijas – bijušie karalauki, kur, pienācīgi neapbedīti, atdusas Otrajā pasaules karā kritušie karavīri. Par šīm bijušajām kauju vietām, apraktiem cilvēkiem un kara tehniku zina stāstīt vietējie iedzīvotāji. Latvijā nav valstiski organizēti šo vietu izrakumi un karavīru pārapbedīšana, taču šo nišu aizpilda brīvprātīgie vēstures entuziasti, kas, intereses dzīti, dodas uz bijušajiem kara laukiem, meklē bojāgājušo pīšļus un kara trofejas. Dokumentālās filmas sākums – 19.35.

Skaties.lv piedāvā apskatīt foto galeriju no bojā gājušo pārapbedīšanas pasākuma Ropažos.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl