Ropažos pārapbedī 320 Otrā pasaules karā bojā gājušo sarkanarmiešu mirstīgās atliekas

2 komentāri
Ropažos pārapbedī 320 Otrā pasaules karā bojā gājušo sarkanarmiešu mirstīgās atliekas
Foto: Kristīne Žilde-Krēvica

Ik gadu Latvijā tiek atrasti un pārapbedīti desmitiem un pat simtiem Otrajā pasaules karā bojā gājušie karavīri. Ar šodien, 25. aprīlī, Ropažos notika kritušo sarkanarmiešu pārapbedīšana, kur zemē guldīja 320 puišu kaulus, liela daļa no viņiem – lietuvieši. Identificēti gan tikai 26, bet pārējo kauli tikai salikti mazajās kastītēs un beidzot godam apglabāti.

Ir pagājuši 70 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām, tomēr Latvijā daudzviet guļ neidentificētas kritušo karavīru mirstīgās atliekas. Vācieši, krievi, arī mūsu pašu tautieši – ar varu mobilizēti, ieģērbti svešās uniformās un tajās arī gājuši bojā. Iemesti tuvējā tranšejā, un turpat arī palikuši, līdz, arot tīrumu vai liekot pamatus kādai jaunai mājai, tiek nejauši uzieti viņu kauli. Katru gadu vidēji 200 vācu zaldāti un tikpat sarkanarmieši. Šogad jau atrasti pat 320 karavīru mirstīgās atliekas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Katru gadu Ropažos vienkopus notiek sarkanarmiešu pārapbedīšana. Šodien tur zemē guldīja 320 puišu kaulus, liela daļa no viņiem lietuvieši. Identificēti gan tikai 26. Pārējo kauli tikai salikti mazajās kastītēs un beidzot godam apglabāti.

Var šos karavīrus saukt par okupantiem vai nicināt, tomēr ne jau ar prieku kara laukā devās tie, kurus šurp atsūtīja no plašās Krievzemes. Turklāt Sarkanās armijas rindās cīnījās arī vietējie iedzīvotāji. Karavīru meklētāji, kuriem pateicoties vispār varam kritušajiem atdot kapavietu, saka visprecīzāk: “Tā bija laimes spēle, kurā pusē iesauks karot. Tāpēc mēs nešķirojam.”

Foto

Šovakar, 25. aprīlī, pēc TV3 Ziņu izlaiduma būs skatāma dokumentālā filma, kas būs veltīta tieši minētajai tematikai. Dokumentālā filma Bezvēsts pazudušie atklāj to, ka Latvijā joprojām ir teritorijas – bijušie karalauki, kur, pienācīgi neapbedīti, atdusas Otrajā pasaules karā kritušie karavīri. Par šīm bijušajām kauju vietām, apraktiem cilvēkiem un kara tehniku zina stāstīt vietējie iedzīvotāji. Latvijā nav valstiski organizēti šo vietu izrakumi un karavīru pārapbedīšana, taču šo nišu aizpilda brīvprātīgie vēstures entuziasti, kas, intereses dzīti, dodas uz bijušajiem kara laukiem, meklē bojāgājušo pīšļus un kara trofejas. Dokumentālās filmas sākums – 19.35.

Skaties.lv piedāvā apskatīt foto galeriju no bojā gājušo pārapbedīšanas pasākuma Ropažos.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl