Robežsargus ieslēdz telpās par nepaklausību un ietur prēmijas – sūdzas robežsargi

8 komentāri
Robežsargus ieslēdz telpās par nepaklausību un ietur prēmijas – sūdzas robežsargi
IEVA ČĪKA, LETA

Robežsargi sūdzas par dienesta vadītāju Normundu Garbaru – viņi uzsver, ka Robežsardzē regulāri tiek veiktas prettiesiskas darbības pret padotajiem, ko atzinis arī tiesībsargs. Bijuši gadījumi, kad robežsargi piespiedu kārtā tiek ieslēgti telpās par nepaklausīšanu pavēlēm, tāpat arī patvaļīgi tiek ieturētas prēmiju izmaksas un mainīti atvaļinājuma grafiki, stāsta robežsargi.

”Jābaidās nevis no tā, ka kāds pāries pāri Latvijas robežai, bet gan par to, ka robežsardzes vadība savus darbiniekus nolīdzina līdz ar zemi” – tik skarbus vārdus Garbara vadīšanas stilam velta arodbiedrība. Robežsargi iebilst pret viņa atkārtotu virzīšanu šim amatam uz nākamo pilnvaru termiņu.

Pilnvaru termiņš šogad beidzas gandrīz visiem iekšlietu sistēmas dienesta vadītājiem – tostarp Valsts policijas, glābšanas dienesta un Robežsardzes priekšniekiem. Pašlaik gan vislielākās neskaidrības ir tieši par to, vai amatā paliks ilggadējais Valsts robežsardzes vadītājs Normunds Garbars.

Robežsargiem tikai pēdējos divus gadus ir atļauts būt arodbiedrībā. Šai laikā jau samilzušas vairākas problēmas. Saņemti pat tiesībsarga atzinumi, ka Robežsardzē pastāv prettiesiska rīcība pret padotajiem, notiek arī vairākas tiesvedības. Kā spilgtākos piemērus neapmierinātībai arodbiedrības vadītājs min pretlikumīgas pavēles, darbiniekiem ieturot prēmijas, kā arī bez iepriekšējā brīdinājuma pārcelti atvaļinājumi. To likums pieļauj tikai ārkārtas situācijās.

Armands Augustāns, Latvijas iekšlietu sistēmas darbinieku arodbiedrības vadītājs:

Tāpat arī tiesībsargs atzinis, ka robežsargiem netiek nodrošinātas tiesības uz tiesisku aizsardzību. Tas darbiniekiem tiek aizliegts izmantot juridisko palīdzību, tajā skaitā no arodbiedrības. Un otrs, pie šīs pašas lietas, – darbinieki tiek ierobežoti telpā atsevišķos gadījumos, viņi tiek ieslēgti kabinetos un viņiem aizliegts iziet ārā no telpām un viņiem piespiedu kārtā ir jāraksta paskaidrojums, kas nav pieļaujams demokrātiskā valstī.

Pats Garbars šonedēļ atrodas komandējumā ASV un no telefonintervijas atteicās, solot situāciju komentēt vēlāk. Viņš gan apstiprināja, ka ir gatavs arī turpmāk ieņemt priekšnieka krēslu. Kozlovskis lēmumu paziņošot tuvāko pāris nedēļu laikā.

Video