Robežsargi vāc parakstus sava bijušā šefa Normunda Garbara aizstāvībai

5 komentāri

Valsts robežsardzē tiek vākti paraksti kriminālprocesā ierautā bijušā priekšnieka Normunda Garbara atbalstam, – uz to mudina arī pašreizējie robežsardzes vadītāji.

Šādu rīcību kritizē sabiedrība par atklātību “Delna”, tikmēr iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) parakstu vākšanu uzskata par normālu demokrātijas izpausmi.

Bijušais robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars atvaļinājās šā gada janvārī. Septembrī aizdomās par krāpniecību viņu aizturēja Iekšējās drošības birojs (IDB). Runa ir par iepirkumiem valsts austrumu robežas infrastruktūras būvniecībā.

Aizdomās par nelikumībām aizturēja arī divus ceļu būvnieka “Igate” darbiniekus, tostarp valdes priekšsēdētāju Māri Peilānu. Tiesa nevienu no viņiem neapcietināja, taču izmeklēšana kriminālprocesā joprojām turpinās.

TV3 Ziņu rīcībā ir nonācis epasts, kurā robežsardzes pašreizējais priekšnieks Guntis Pujāts aicina savus padotos parakstīties Garbara atbalstam. Aicinājumā iekļauta arī Garbara pateicība visiem tiem, kam nav radušās šaubas par viņa taisnīgumu un godaprātu. E-pastu noslēdz teksts, ka robežsardzes kolektīvs ir vienots grūtās situācijās.

Sabiedrība par atklātību “Delna” šādā parakstu vākšanā gan saskata administratīvo resursu izmantošanu, gan, iespējams, tiesas sprieduma ietekmēšanu.

“Delna” direktore Liene Gātere norāda: “Būtu labi, ja aizdomās turētais pats publiski skaidrotu savu rīcību vai kādus citus faktus sniegtu, nevis to darītu valsts robežsardzes darbinieki. Un, protams, tas var ietekmēt kaut kādā mērā tiesas lēmumu par sodu vēlāk vai kā tamlīdzīgi, šeit būtu faktiski jāizvērtē, vai tas nav likuma pārkāpums, ka šobrīd notiek.”

“Delnas” vadītāja saskata vēl vairākus riskus, tostarp, vai pret darbiniekiem, kas neparakstīsies, vadība nevērsīs kādas sankcijas.

Robežsardzē gan akcentē, ka parakstīšanās ir brīvprātīga. Tā notiek, jo advokāts iestādei lūdzis sagatavot Garbara raksturojumu.

Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Aleksandrs Šukšins skaidro: “Robežsargi, realizējot savas tiesības izteikt savu viedokli, parakstīja šo dokumentu, jo ar šo virsnieku, šo ģenerāli, zem šā karoga viņi strādāja un pildīja savus pienākumus 10 gadus. Pilnīgi iespējams, ka starp tūkstošiem robežsargu ir robežsargi ar pretēju viedokli, to es nevaru komentēt. Mēs arī tagad nevaram noteikt skaitli, cik robežsargu ir parakstījuši šo dokumentu, es tikai varu teikt, ka tie ir simti.”

Par nozari atbildīgais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens parakstu vākšanā neko pretlikumīgu nesaskata, “Delnas” pārmetumus viņš atturas komentēt.

“Tur ir jājautā, kādā veidā sevi pozicionē cilvēki, kas uzņēmušies šāda veida akciju. Ja man jautā personīgi, Latvija ir brīva demokrātiska valsts, mēs nevaram aizliegt cilvēkiem rīkoties tā vai savādāk, vai paust atbalstu kādam cilvēkam. Jebkurā gadījumā, ja mēs runājam par Garbara kungu, no vienas puses, jāņem vērā arī nevainīguma prezumpcija, kamēr persona nav notiesāta, nevar uzskatīt viņu par vainīgu,” saka Ģirģens.

Normunds Garbars tiek turēts aizdomās par pilnvaru pārkāpšanu un krāpšanas atbalstīšanu. Izmeklētājiem ir aizdomas, ka uz austrumu robežas uzbūvētais žogs neatbilst tehniskajai specifikācijai un uzcelts no lētākiem materiāliem nekā paredzēts, kā arī pieļauta patvaļīga koku izciršana. Robežsardze gan uzskata, ka žoga būvniecībā nav pieļautas atkāpes no līguma.

Lasi vēlIzmeklētājiem aizdomas par miljonu afēru austrumu robežas izbūvē