Robežsargi nikni uz dienesta vadītāju Garbaru, amatā vēlas redzēt kādu citu

9 komentāri
Robežsargi nikni uz dienesta vadītāju Garbaru, amatā vēlas redzēt kādu citu

Robežsargi sūdzas par dienesta vadītāju Normundu Garbaru. Viņi uzsver, ka robežsardzē regulāri tiek veiktas prettiesiskas darbības pret padotajiem, ko atzinis arī tiesībsargs. Bijuši gadījumi, kad robežsargi piespiedu kārtā tiek ieslēgti telpās par nepaklausīšanu pavēlēm, tāpat arī patvaļīgi tiek ieturētas prēmiju izmaksas un mainīti atvaļinājuma grafiki. Robežsargi iebilst pret viņa atkārtotu virzīšanu šim amatam uz nākamo pilnvaru termiņu.

Pretlikumības pret robežsargiem

Pilnvaru termiņš šogad beidzas gandrīz visiem iekšlietu sistēmas dienesta vadītājiem – tostarp Valsts policijas, Valsts glābšanas dienesta un Valsts robežsardzes priekšniekiem. Pašlaik gan vislielākās neskaidrības ir tieši par to, vai amatā paliks ilggadējais valsts robežsardzes vadītājs ģenerālis Normunds Garbars. Robežsargiem tikai pēdējos divus gadus ir atļauts būt arodbiedrībā, bet pa šo īso laika periodu jau samilzušas vairākas problēmas starp darbiniekiem un vadību. Saņemti pat tiesībsarga atzinumi, ka robežsardzē pastāv prettiesiska darbība pret padotajiem, notiek arī vairākas tiesvedības. Kā spilgtākos piemērus neapmierinātībai arodbiedrības vadītājs Armands Augustāns min pretlikumīgu pavēļu izdošanu, ar ko darbiniekiem ieturētas prēmiju izmaksas, kā arī bez iepriekšējā brīdinājuma pārcelti atvaļinājumi, ko likums pieļauj tikai ārkārtas situācijās.

Tāpat arī tiesībsargs ir atzinis, ka robežsargiem netiek nodrošinātas tiesības uz tiesisku aizsardzību. Darbiniekiem tiek aizliegts izmantot juridisko palīdzību, tai skaitā no arodbiedrības. Un otrs, pie šīs pašas lietas, ka darbinieki tikuši ierobežoti telpās, viņi tikuši ieslēgti kabinetos un viņiem aizliegts iziet ārā no telpām. Viņiem piespiedu kārtā ir bijis jāraksta paskaidrojums un kas tāds nav pieļaujams demokrātiskā valstī.

Sliktais vadības stils

Arodbiedrība uzskata, ka no dienesta vadītāja bezdarbība šādās situācijās nav pieļaujama, tieši viņam būtu jāuzņemas atbildība, taču pretī saņemta vienaldzīga attieksme. Robežsargi uzskata, ka komunikācija ar Garbaru ir ļoti slikta un viņš nespējot komunicēt kā līdzvērtīgam ar līdzvērtīgu. 20. septembrī Garbaram beidzas piecu gadu pilnvaru termiņš. Robežsargi iebilst pret viņa atkārtotu iecelšanu amatā.

Mums jābaidās nevis no tā, ka kāds robežai pāri pāries, bet gan par to, ka dienesta vadītājs savus darbiniekus nolīdzina līdz ar zemi, netur viņus cieņā un neuztver viņus kā cilvēkus!

Garbara profesionālais liktenis vēl nav izlemts

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība), kuram ir jāizvirza Valsts robežsardzes vadītāja kandidatūra apstiprināšanai valdībā, vēl nav izlēmis, vai amatu atkārtoti uzticēs Garbaram.

Pašlaik ar tiem resursiem, kas ir robežsardzes rīcībā un zinot par to, kas vēl ir nepieciešams, mēs varam teikt, ka valsts robeža ir nostiprināta atbilstoši mūsdienu prasībām. Tāpēc es varu teikt, ka viņa (Garbara) vērtējums ir apmierinošs, varu teikt pat labs.

Pats Garbars šonedēļ atrodas komandējumā ASV un no telefonintervijas atteicās, solot situāciju komentēt vēlāk. Viņš gan apstiprināja, ka ir gatavs arī turpmāk ieņemt priekšnieka krēslu. Kozlovskis lēmumu par Garbaru vai citu pretendentu paziņošot jūlija beigās. Līdz tam plānota tikšanās ar arodbiedrības vadību, pārrunājot sasāpējušās problēmas.
Pagaidām nav arī zināms, vai amatu saglabās Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītājs Oskars Āboliņš, savukārt Valsts policijas šefu Intu Ķuzi Iekšlietu ministrs jau virzījis atkārtotai apstiprināšanai amatā.

Video

9 komentāri